Benedykt XVI przyjął abp. Mieczysława Mokrzyckiego wraz z bliskimi, którzy przybyli na jego święcenia. 30 września rano lwowski arcybiskup koadiutor Kościoła rzymskokatolickiego sprawował po polsku Mszę dziękczynną za dar swej konsekracji.
Eucharystię przy ołtarzu katedry św. Piotra koncelebrowali wraz z nim w bazylice watykańskiej kardynałowie Marian Jaworski i Franciszek Macharski, kilkunastu arcybiskupów i biskupów oraz ok. 150 kapłanów. Abp Mokrzycki nawiązał w homilii do przypowieści o bogaczu i Łazarzu. W przeciwieństwie do dzisiejszego świata, który zna imiona bogatych, a zapomina o ubogich, Ewangelia podaje tylko imię żebraka. Receptą na świętość jest stanie się małym, przyjęcie przed Bogiem postawy dziecka, które wszystkiego oczekuje od Ojca – mówił abp Mokrzycki.
„Kiedy wsłuchuję się w dzisiejszą Ewangelię nie mogę oprzeć się wrażeniu, że powinienem i ja w sobie widzieć ubogiego Łazarza. Z tą wszakże różnicą, że nie tylko nie byłem z dala od stołu bogacza, ale mogłem chodzić ubogi, czerpać z niego obsypany darami miłości, dobroci, radości, pokoju i wiedzy, Bożej Mądrości, która kazała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z całą czułością dostrzegać każdego człowieka, także mnie. Nie waham się powiedzieć, że było to spojrzenie jakby okiem Bożym, wydobywające z nas nasze bardziej być, niż bardziej mieć”.
Po liturgii wszyscy koncelebransi oraz licznie obecni wierni przeszli do Grot Watykańskich na chwilę modlitwy w milczeniu przy grobie Jana Pawła II. Dziękczynna Msza za dar konsekracji była zarazem pożegnalną Eucharystią abp. Mokrzyckiego z Wiecznym Miastem.
Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo.
Leon XIV jest Papieżem internetu. Jego profile, osiągają coraz większą liczbę obserwatorów.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.