Na dwóch spojrzeniach - historyków świeckich i duchownych - na Kościół łódzki w kontekście jego działalności i wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 1987 roku opierała się sesja przygotowana przez łódzki Instytut Pamięci Narodowej "Jan Paweł II w Łodzi - w dwudziestą rocznicę wizyty".
Spotkanie zorganizowano w przeddzień rocznicy papieskiej pielgrzymki. Jak podkreślali uczestnicy konferencji, 13 czerwca 1987 roku to niespotykana dotąd nobilitacja dla Kościoła łódzkiego i miasta.
- Przedstawione zostaną nam dziś dwa spojrzenia, które wzajemnie się uzupełniają i nakładają - powiedział, otwierając sesję poświęconą 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Łodzi metropolita łódzki ks. abp Władysław Ziółek. - Jest to niezwykle ciekawe, bowiem do tej pory dokumenty były absolutnie niedostępne - dodał. - Teraz mamy wiedzę na temat mechanizmów, na których budował przyszłość ustrój totalitarny - mówił ks. abp Ziółek. - A ta pozwoli nam poznać prawdę o całej papieskiej wizycie - dodał.
Metropolita łódzki podkreślił, jak ważna była to pielgrzymka. - Dla Kościoła i miasta była to ogromna nobilitacja - stwierdził. - Do tego dochodziła niepowtarzalna specyfika wizyty - I Komunia Święta i spotkanie z pracującymi kobietami - dodał. Uczestnicy wczorajszej sesji wysłuchali kilku wykładów - m.in. ks. dr. Piotra Zwolińskiego na temat inwigilacji przez SB ks. bp. Józefa Rozwadowskiego; dr. Leszka Próchniaka na temat przygotowań władz do papieskiej pielgrzymki w 1987 roku i ks. bp. Adama Lepy dotyczący przygotowań Kościoła do tejże wizyty.
Wiadomo, że władza robiła wszystko, by odciągnąć wiernych od spotkania z Janem Pawłem II - w tramwajach, pociągach, na ulicach Łodzi pojawiali się funkcjonariusze po cywilnemu i namawiali łodzian do nieuczestniczenia we Mszy św. na lotnisku - przekonywano, że może się coś stać, że ludzie się nie zmieszczą. Jednak pomimo tych działań - drobiazgowych kontroli przed wejściem na płytę lotniska, utrudnionego dojazdu - w papieskiej Mszy św. uczestniczyło ponad milion osób, a ulice, którymi jechał Jan Paweł II, wypełnione były po brzegi. I choć władza chciała, by dzieci pierwszokomunijne stały od niego w odległości 2 km, to jednak stało się inaczej. Papież pozował nawet z dziećmi do zdjęcia. Sesji towarzyszyła wystawa "Kościół łódzki wobec dwóch totalitaryzmów".
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.
Setki tysięcy osób na inauguracji pontyfikatu, orszakach i imprezach sportowych.
Parafie na północy Włoch przetrząsają swoje archiwa w poszukiwaniu przodków papieża.