Papież Benedykt XVI wezwał Australijczyków do skutecznych działań przeciwko ubóstwu i nierówności społecznej setek tysięcy Aborygenów.
Na drodze pojednania między białymi Australijczykami a ludnością tubylczą jest jeszcze wiele do zrobienia - podkreślił papież w orędziu odczytanym w Alice Springs podczas Mszy św. upamiętniającej 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II. W Mszy św. uczestniczyło kilkuset Aborygenów.
"Niech przyznanie się do prawdy otworzy drogę do trwałego pojednania, które dokona się w procesie uzdrawiania poprzez wzajemne przebaczenie, niezbędny element pokoju" - napisał Benedykt XVI. Według obserwatorów, papieski apel skierowany jest do szefa rządu Australii, Johna Howarda, aby w imieniu rządu przeprosił Aborygenów za czasy ucisku.
Howard odrzuca dotychczas taką możliwość uzasadniając, że dzisiejsze pokolenie Australijczyków nie ma nic wspólnego z bezprawiem, do jakiego dochodziło w przeszłości. Benedykt XVI jest oczekiwany w Sydney w lipcu 2008 r. z okazji Światowego Dnia Młodzieży.
Orędzie papieskie zawiera też apel do przywódców Aborygenów o walkę z problemami socjalnymi, jakimi są alkoholizm i przestępczość. "Zachęcam, byście wypełniali swój autorytet na rzecz wierności tradycji - w pieśniach, historii, malarstwie, tańcu - a zwłaszcza w nowym wyrazie głębokiej świadomości Boga" - napisał papież.
W kraju dobrobytu, jakim jest Australia, większość spośród ok. 400 tysięcy Aborygenów żyje w bardzo prymitywnych warunkach. Procent przestępstw kryminalnych jest tam o wiele wyższy od średniej krajowej, wyższa jest też umieralność dzieci oraz chorób, których można uniknąć.
W 1986 r. Jan Paweł II jako pierwsza głowa państwa uznał Aborygenów jak samodzielny naród. Apelował wówczas o pojednanie między Aborygenami i pozostałą większością Australijczyków. Wezwał też Kościół Australii do większego szacunku dla kultury Aborygenów oraz do ich integracji. Od tego czasu to przemówienie papieskie ma centralne znaczenie dla Aborygenów wszelkich religii w walce z dyskryminacją i uciskiem.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.