Wydarzenie religijne, wydarzenie telewizyjne" - w tej perspektywie postać i orędzie Jana Pawła II ukazują zarówno przedstawiciele świata akademickiego, jak i mediów. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim trwa dwudniowe (6-7.04) sympozjum z okazji pierwszej rocznicy śmierci papieża.
Przewidziano ponad 40 referatów, 10 prezentacji filmowych oraz specjalnie zarejestrowane przesłanie-świadectwo kardynała Stanisława Dziwisza. Spotkanie pod patronatem polskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej zorganizowała włoska telewizja publiczna RAI, we współpracy z Gregorianą, Papieską Radą do spraw środków Społecznego Przekazu, Watykańskim Ośrodkiem Telewizyjnym, Telewizją Polską oraz Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
„To, że trwa pamięć o Janie Pawle II i że tego typu sympozja są organizowane nie przez Polaków, jest bardzo wymownym świadectwem o wielkości Jana Pawła II” – uważa kierownik redakcji katolickiej TVP, ks. Andrzej Majewski. Fragment jego wywiadu z Benedyktem XVI pokazano jako wprowadzenie do całego sympozjum. TVP postarała się o kopie całej rozmowy na DVD dla każdego z uczestników. Przygotowała także materiały o papieskich pielgrzymkach do Polski. Po ich projekcji głos zabrali m. inn. Jaś Gawroński, Zbigniew Nosowski i Krzysztof Zanussi. Zdaniem polskiego reżysera ten pontyfikat liczył na media, ten papież mediom w jakiś sposób ufał, miał do nich stosunek życzliwy, aczkolwiek przytomny i krytyczny.
Z kolei ks. Andrzej Koprowski podkreślił różnicę w przekazie medialnym sprzed 1989 roku i w czasie późniejszym. Jego zdaniem media pokazały prawdziwe nauczanie papieża dopiero w całej rozciągłości czasowej pontyfikatu. Powodem była „siła ciążenia ideologii, nie tylko o ideologii ateistycznej, która była w Polsce na początku, ale i liberalizmu na Zachodzie”.
„Zależało nam też na tym, żeby przypomnieć jak wybór Papieża prezentowany był też w polskich mediach” – powiedziała Radiu Watykańskiemu ambasador Hanna Suchocka. Przypomniała, że w gruncie rzeczy nie pokazano nic z wyboru, tylko jedno zdjęcie. Jej zdaniem porównanie tych rzeczywistości świadczy o tym, jak bardzo Jan Paweł II odmienił świat: stąd w rocznicę jego śmierci takie sympozjum jest ważne.
6 kwietnia przed południem mówiono także o audiowizualnych zasobach archiwów oraz o inspirowanym przez Jana Pawła II dialogu ekumenicznym i międzyreligijnym. Materiały filmowe na ten temat przygotował Watykański Ośrodek Telewizyjny.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.
Obraz ten zajmuje szczególne miejsce w pobożności maryjnej Wiecznego Miasta.
To wizyta, przygotowana m.in. w ramach podziękowania za wszystkie lata współpracy z Franciszkiem.
- poinformował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego podczas spotkania z dziennikarzami.