Meksykanie dają w tych dniach wspaniałe świadectwo swej wiary i żywej pobożności ludowej. Przed ich wiarą stoi jednak wiele wyzwań – zauważa Guzmán Carriquiry Lecour, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.
Sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej towarzyszy papieżowi w obecnej podróży. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla, że meksykańscy katolicy muszą się bardziej zaangażować w rozwiązywanie problemów swego kraju.
„Ta tradycja katolicka, tak głęboko zakorzeniona w kulturze Meksyku, podobnie jak i pobożność ludowa muszą być pielęgnowane, aktualizowane i odnawiane, aby były bardziej obecne w sercu i życiu poszczególnych ludzi, rodzin, całego społeczeństwa. Nie wolno się zadowalać posiadanym już dziedzictwem, które może zniknąć pod wpływem sekularyzacji. Kościół w Meksyku musi odważniej stawiać czoło wielkim problemom tego wielkiego kraju. Istnieją tu ogromne bogactwa, a zarazem regiony bardzo zacofane, gdzie panuje skrajne ubóstwo. Pewne regiony są coraz bardziej wyzyskiwane. Z reguły tereny ubogie zamieszkuje w większości ludność tubylcza. Ponadto od wielu lat Meksyk boryka się z dramatem przemocy, która spowodowała już dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych, a także z problemem handlu narkotykami, który tę przemoc potęguje”.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.