Mająca ponad 100 lat katedra św. Ignacego Loyoli w Szanghaju zostanie odrestaurowana. Decyzję taką podjęły władze tego chińskiego miasta w czasie, gdy stolica biskupia pozostaje nieobsadzona po śmierci ostatniego uznanego przez państwo ordynariusza.
Prace remontowe potrwają około 8 miesięcy. Neogotycka świątynia została zbudowana przez jezuitów w 1910 r. w dzielnicy Xujiahui i należy do największych pereł architektury kolonialnej w tamtym rejonie świata. Uznawana jest za najwyższą katedrę chrześcijańską na Dalekim Wschodzie. Jej dwie wieże mają po 60 metrów. Może pomieścić ponad 2,5 tys. ludzi.
Katedra jest jednym z symboli dawnego Szanghaju. Została poważnie uszkodzona w czasie Rewolucji Kulturalnej w Chinach, kiedy to m.in. zburzono iglice jej wież i przerobiono ją na magazyn. Do funkcji liturgicznych przywrócono ją ponownie w 1978 r., stopniowo usuwając skutki poprzednich zniszczeń. „Głównym celem jest teraz przywrócenie historycznego wyglądu budowli z lat pięćdziesiątych, ale zostaną do tego użyte także nowoczesne materiały, mające zabezpieczyć ją przed wiatrem i deszczem” – powiedział Chen Zhongwei, odpowiedzialny za historyczną stronę renowacji.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.