Czyli księga liturgiczna wydana przez Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych, która zawiera obrzędy związane z wyborem Następcy św. Piotra.
Czwarty rozdział zatytułowany jest „Przyjęcie i ogłoszenie wybranego Biskupa Rzymu”. Po szczęśliwie i poprawnie dokonanym wyborze, ostatni z Kardynałów Diakonów (w obecnym przypadku kard. James Harvey), przywołuje do sali Sekretarza Kolegium Kardynalskiego, Mistrza Papieskich Celebracji Liturgicznych oraz dwóch innych Ceremoniarzy. W ich obecności Dziekan Kardynałów zadaje pytanie wybranemu: Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na Najwyższego Kapłana? Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi, stawia kolejne pytanie: Jakim imieniem chcesz być nazwany? Mistrz Celebracji, pełniący funkcję notariusza, zapisuje usłyszane imię nowego papieża w sprawozdaniu przyjęcia funkcji Biskupa Rzymu. Towarzyszą mu jako świadkowie dwaj Ceremoniarze. Po tym akcie przyjęcia, nowo wybrany natychmiast staje się Biskupem Kościoła Rzymskiego, prawdziwym Papieżem i Głową Kolegium Kardynalskiego, tym samym otrzymuje pełną i najwyższą władzę w Kościele Powszechnym. Tak naprawdę w tym momencie kończy się konklawe. Dalsze wydarzenia są już radosną konsekwencją dokonanego wyboru. Nie oznacza to, że kartki z tego zakończonego sukcesem głosowania można zabrać na pamiątkę. Także te należy spalić. Jednak to nie z nich uniesie się nad Sykstyną biały dym, ale z niewielkich pojemników zawierające łątwopalną substancję. Jak mówi Ordo, wypada z pomocą techników wypuścić biały dym, jako znak dokonanego wyboru Ojca Świętego. W tym czasie nowy Papież z pomocą Mistrza Celebracji wkłada w zakrystii stosowne szaty, po czym wraca do kaplicy, by zasiąść na katedrze. Głos zabiera Dziekan Kolegium Kardynalskiego, który wita nowego Biskupa Rzymu słowami:
Najdroższy Ojcze, w tej uroczystej godzinie, w której przez tajemniczy plan Bożej Opatrzności zostałeś wybrany na Katedrę Piotra, zanim jednogłośnie wzniesiemy nasze modlitwy do Boga i zanim podziękujemy Mu wraz z Najświętszą Maryją, zawsze Dziewicą, Matką Boga i wszystkimi Świętymi za Twój wybór, wypada przywołać słowa, którymi nasz Pan Jezus Chrystus obiecał Piotrowi i jego następcom prymat urzędu apostolskiego i miłości.
W tym momencie Ojciec Święty wstaje, a pierwszy z Kardynałów Diakonów proklamuje jeden z dwóch fragmentów Ewangelii. Pierwszy - wg św. Mateusza - rozpoczyna się od Jezusowego pytania: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?”. Po odpowiedzi Szymona Piotra: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”, Jezus mówi: „Ty jesteś Piotr, Skała, i na tej Skale zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 13-19). Drugi fragment pochodzi z Ewangelii św. Jana i opowiada o potrójnym pytaniu o miłość, które postawił Jezus Piotrowi. Po każdej swej odpowiedzi Piotr słyszy od Jezusa: „Paś baranki moje” oraz „Paś owce moje” (J 21, 15-17). Po odczytaniu jednej z podanych perykop, pierwszy z Kardynałów Prezbiterów odmawia modlitwę za Ojca Świętego:
Boże, który w planach swej mądrości zbudowałeś Kościół na skale Piotra, Głowy Kolegium Apostołów, wejrzyj na naszego Papieża (imię) i wspieraj go: Ty, który wybrałeś go jako następcę św. Piotra, spraw, aby był dla ludu Twego widzialnym znakiem i fundamentem jedności wiary i wspólnoty miłości.
Następnie Kardynałowie-elektorzy podchodzą do nowego Biskupa Rzymu, by okazać mu cześć i posłuszeństwo. Po złożeniu ostatniego ukłonu, wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej zaczyna wypełniać śpiew dziękczynnego hymnu Te, Deum.
Piąty i ostatni rozdział zawiera obrzęd - tak wyczekiwanego przez wszystkich katolików - uroczystego ogłoszenia wyboru Papieża i Jego pierwszego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. Słowa, które wypowiada pierwszy z Kardynałów Diakonów z balkonu Bazyliki Watykańskiej, to chyba najbardziej znany nam moment konklawe. Przede wszystkim dokonuję się on publicznie, jest odbierany przez wiernych z wielką uwagą, a także bywa często przywoływany przez media przy różnych okazjach związanych z Papieżem. Annuntio vobis gaudium magnum; habemus Papam – Zwiastuję Wam wielką radość, mamy Papieża! Po przedstawieniu tego wyjątkowego Kardynała, do balkonu podchodzi niewielka procesja – krzyż, trzech Kardynałów oraz Ojciec Święty. Z tego miejsca pozdrawia wiernych i udziela Miastu i Światu po raz pierwszy Apostolskiego Błogosławieństwa.
Nowy Papież wraz z Kardynałami mogą wrócić do Kaplicy Sykstyńskiej, by z radością i wdzięcznością złożyć Bogu Najświętszą Ofiarę. Wszystkim wiernym, którzy czekają na Eucharystię pod przewodnictem Ojca Świętego pozostaje czekać na uroczystą inaugurację jego pontyfikatu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.