Benedykt XVI przebaczy swemu kamerdynerowi Paolo Gabriele oraz jego pomocnikowi, informatykowi, i obu ułaskawi - uważa jeden z najwyższych rangą kardynałów-prawników w Kurii Rzymskiej Velasio De Paolis z Sygnatury Apostolskiej, watykańskiego Sądu Najwyższego.
W wywiadzie, opublikowanym w niedzielę w dzienniku "La Repubblica", kardynał De Paolis wyraził przekonanie, że rozpoczęty dzień wcześniej w Watykanie proces majordomusa papieża oraz informatyka Claudio Sciarpellettiego, zatrudnionego w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, będzie "sprawiedliwy, skrupulatny i przestrzegający praw zarówno obrony, jak i oskarżenia".
Kardynał Velasio De Paolis, jeden z najbliższych współpracowników Benedykta XVI w kwestiach prawnych, zapytany o to, czy oskarżeni otrzymają karę więzienia, czy też papież im przebaczy, odparł: "Przebaczenie jest osobistą prerogatywą Ojca Świętego. Tylko on zdecyduje, w swoim sumieniu, czy go udzielić, czy nie".
"Ja, na podstawie moich studiów procedury karnej stosowanej w Kościele, czuję, że mogę powiedzieć, iż w obliczu pełnego przyznania się do winy, szczerej skruchy i absolutnej pewności, że przestępstwo się nie powtórzy, papieże zawsze podejmowali na korzyść skazanych decyzję o przebaczeniu, podyktowaną przez miłosierdzie, które jest istotą Kościoła, będącego zawsze blisko swych synów, także tych skazanych" - zaznaczył jednak.
Następnie włoski kardynał przypomniał, że kiedy w 1981 roku Jan Paweł II obudził się w szpitalu po zamachu na Placu św. Piotra, przebaczył sprawcy, Turkowi Alemu Agcy.
"Nie po raz pierwszy Kościół staje w obliczu trudnych wydarzeń, ciężkich kłopotów, problemów, a nawet tragedii. Ale dzięki modlitwie i wstawiennictwu Bożej Opatrzności wszystkie problemy rozwiązują się" - stwierdził hierarcha.
Były papieski majordomus Paolo Gabriele oskarżony jest o kradzież poufnych listów i dokumentów z apartamentu Benedykta XVI. Wszystkie wykradzione materiały, wśród nich tajne noty watykańskiej dyplomacji, zostały wiosną tego roku opublikowane w książce włoskiego dziennikarza Gianluigiego Nuzziego "Jego Świątobliwość".
Obrona kamerdynera ogłosiła w lipcu, że poprosił on papieża o przebaczenie. Informatyk Claudio Sciarpelletti, uznany za pomocnika Gabriele, poprzez swego adwokata przekazał, że uważa się za niewinnego.
Kamerdynerowi grozi do czterech lat więzienia, informatykowi - do roku.
Następna rozprawa w procesie Paolo Gabriele odbędzie się we wtorek. Przewodniczący składu sędziowskiego Giuseppe Dalla Torre ogłosił, że cały proces może zakończyć się po czterech następnych rozprawach, a więc nawet w ciągu tygodnia.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.