Sprzedali zegarek Jana Pawła II

400 tys. zł zapłaci nabywca zegarka należącego do Jana Pawła II. Charytatywna aukcja zegarków należących do sławnych osób, zorganizowana przez firmę Strojny, odbyła się w niedzielę w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Papieski zegarek został wykonany ręcznie w niemieckiej manufakturze na zlecenie Rycerzy Zakonu Maltańskiego na 80-te urodziny Jana Pawła II. Zegarek nie ma wskazówek tylko małą perłę, która poruszając się pokazuje upływ godzin. Na tarczy zamontowano złotą monetę wybitą z okazji urodzin papieża.

Zegarek został przekazany do Krakowa na początku 2003 r. wraz ze zdjęciem podpisanym przez papieża. Na wyraźne życzenie Jana Pawła II dochód z jego sprzedaży w całości trafi do szkoły Św. Tereski w Rabce, placówki dla dzieci niewidomych prowadzonej przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek.

"To absolutnie wyjątkowy zegarek. Licytując go spełniamy wolę Jana Pawła II" - podkreślił przed aukcją Wojciech Strojny.

Nabywca zegarka chciał pozostać anonimowy. Nie zdradził dziennikarzom ani czym się zajmuje ani co zamierza zrobić z papieskim zegarkiem. Siostry prowadzące szkołę podstawową i gimnazjum w Rabce mówiły, że uzyskane pieniądze wykorzystają na dokończenie generalnego remontu i wyposażenie placówki. "To dla nas bezcenna pomoc. Podczas licytacji byłam bardzo wzruszona. Reakcje wszystkich świadczyły o ogromnej otwartości na potrzeby dzieci i niepełnosprawnych" - mówiła dziennikarzom siostra Goretti Podoska ze Szkoły Św. Tereski w Rabce.

Licytację prowadził krakowski kolekcjoner sztuki Andrzej Starmach.

Na aukcji wystawiono 14 zegarków m.in. czasomierze podarowane przez Krzysztofa Hołowczyca (7,5 tys. zł), Reni Jusis (3 tys. zł), Agnieszkę Radwańską (11 tys. zł), Roberta Kubicę (13 tys. zł), Mateusza Kuśnierewicza (16 tys. zł), Macieja Stuhra (9 tys. zł), Grażynę Torbicką (20 tys. zł) oraz Marcina Gortata (17 tys. zł), który dodał także piłkę z autografem. Dochód z ich sprzedaży trafi do Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", która pomaga osobom niepełnosprawnym.

20 tys. zł wylicytowane za zegarek wykonany z okazji jubileuszu krakowskiej firmy zegarmistrzowskiej wesprą Krakowski Salon Poezji, który odbywa się w Teatrze im. J. Słowackiego.

Aukcja odbyła się z okazji 70-lecia firmy zegarmistrzowskiej Strojny, poprzednia - pierwsza - została zorganizowana 10 lat temu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama