W Fuldzie w środkowych Niemczech rozpoczęła się jesienna sesja plenarna niemieckiego episkopatu. Uczestniczy w niej 68 hierarchów. Głównym tematem trzydniowych obrad jest ostatnia wizyta Benedykta XVI w Niemczech.
Podczas uroczystej Eucharystii w katedrze przy grobie św. Bonifacego, patrona Niemiec, został zaprezentowany utwór, który biskupi podarowali Papieżowi pod koniec jego pielgrzymki.
„Non quia dominamur”, czterominutowe opracowanie hasła prymicyjnego, które w 1951 r. wybrał sobie ks. Joseph Ratzinger. Utwór skomponował Christian Heiß, były członek chóru chłopięcego z Ratyzbony, którego dyrektorem był wówczas ks. Georg Ratzinger, brata Papieża.
W homilii przewodniczący niemieckiego episkopatu abp Robert Zollitsch zwrócił uwagę na potrzebę jedności całego Kościoła z Ojcem Świętym. Abp Zollitsch przestrzegł jednocześnie przed pochopnym lub błędnym interpretowaniem papieskich przemówień. Niedawna wizyta Benedykta XVI w Niemczech to główny temat jesiennej sesji plenarnej w Fuldzie. Biskupi chcą przeanalizować wszystkie papieskie wystąpienia, w szczególności kwestię ekumeniczną oraz zachętę Benedykta XVI do większego dystansu wobec świata. Przemówienie to wywołało w Niemczech debatę o sensie praktykowanego tutaj podatku kościelnego.
Oprócz analizy papieskiej pielgrzymki biskupi zajmą się trudnym duszpasterskim tematem rozwiedzionych, którzy ponownie zawarli cywilne małżeństwa i chcą przystąpić do komunii. W Fuldzie zostaną też wybrani nowi przewodniczący 14 komisji oraz nowy wiceprzewodniczący episkopatu.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.