Amerykański reżyser Martin Scorsese zamierza wyprodukować kolejny film dokumentalny, aby oddać hołd zmarłemu papieżowi Franciszkowi. Film „Aldeas – A New Story” będzie zawierał także ostatni obszerny wywiad z Franciszkiem. Poinformowały o tym 30 kwietnia media amerykańskie, powołując się na firmę produkcyjną Scorsese’a, Sikelia Productions. Data premiery filmu nie jest jeszcze znana.
Film będzie poświęcony pracy „Scholas Occurrentes”, założonej przez Franciszka w 2013 r. międzynarodowej organizacji non-profit mającej na celu promowanie „kultury spotkania” wśród młodych ludzi. W ramach swojej inicjatywy Aldeas organizacja przygotowywała także filmy. Film dokumentalny ukazuje młodych ludzi z Indonezji, Gambii i Włoch, którzy wzięli udział w programie i nakręcili filmy krótkometrażowe.
Według zapowiedzi, film jest „świadectwem niezachwianego przekonania, że kreatywność to nie tylko środek wyrazu, ale także droga do nadziei i zmiany”. Jakiś czas przed śmiercią Franciszek określił „Aldeas” jako „niezwykle poetycki i bardzo konstruktywny projekt”, a to dlatego, że „sięga do korzeni tego, czym jest ludzkie życie, ludzkiej towarzyskości, ludzkiego konfliktu... esencji podróży życia”.
Scorsese kilkukrotnie spotkał się osobiście z papieżem Franciszkiem. Wyprodukował między innymi serię filmów o relacjach dziadków i wnuków, wykorzystując przykłady ze wszystkich kontynentów. Relacje między pokoleniami były zawsze przedmiotem szczególnej troski Franciszka.
„Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy ze sobą rozmawiać, słuchać się nawzajem, niezależnie od kultury. Jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić, jest dzielenie się historiami o sobie, które odzwierciedlają nasze osobiste życie i doświadczenia”, powiedział Scorsese nawiązując do swego nowego projektu. Podkreślił, że dla Franciszka ważne było, „aby ludzie na całym świecie wymieniali się swoimi pomysłami z szacunkiem, zachowując jednocześnie swoją tożsamość kulturową. Najlepszym medium, aby to zrobić, jest kino”.
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.
Leon XIV jest głęboko przekonany o pilnej potrzebie głoszenia młodym Ewangelii.