Centro San Lorenzo, które założył św. Jan Paweł II dla młodych ludzi, szukających swojego miejsca w pobliżu Watykanu, rozpoczyna cykl konferencji poświęconych teologii ciała w nauczaniu papieża Polaka. Wydarzenie połączone jest z konkursem fotograficznym na ilustrację papieskiego nauczania.
„Cielesność i relacja ze stworzeniem”, „Moje ciało jest obrazem Boga”, „Moje ciało jest wezwaniem do miłości” – to tematy trzech spotkań, poświęconych teologii ciała według św. Jana Pawła II, które organizuje Międzynarodowe Centrum Młodzieżowe San Lorenzo, znajdujące się tuż przy Placu św. Piotra. Z październikowym cyklem spotkań związany jest też konkurs fotograficzny, do którego zaproszeni są amatorzy i profesjonaliści, chcący zilustrować w formie zdjęcia jeden z trzech tematów. Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć w mediach społecznościowych Centrum: @youthcsl.
Centro San Lorenzo – dar papieża dla młodzieży
Położone przy via Pfeiffer 24 międzynarodowe Centro San Lorenzo, to miejsce, w którym młodzi pielgrzymi i mieszkańcy Rzymu mogą zatrzymać się na modlitwę, poznać rówieśników z różnych stron świata i odpocząć po pielgrzymce lub zwiedzaniu Wiecznego Miasta. Założył je Jan Paweł II w 1983 r. jako dar dla młodzieży z całego świata i pamiątkę po Jubileuszu Odkupienia, obchodzonym w Kościele w latach 1983-1984.
„Pragnę, aby to Centrum stało się kuźnią, formującą prawdziwych młodych chrześcijan, którzy potrafią w spójny sposób świadczyć we współczesnym świecie o Ewangelii” – mówił Ojciec Święty 18 marca 1983 r., podczas Mszy św. inaugurującej działalność miejsca, którego sercem jest skromny kościół św. Wawrzyńca (San Lorenzo in Piscibus) – po raz pierwszy wzmiankowany już w pierwszej połowie XII w. Do dziś w Centrum można wysłuchać wspomnień związanych ze św. Janem Pawłem II i pomodlić się m.in. przed krzyżem Światowych Dni Młodzieży, który jest tam przechowywany.
Wspólnota Shalom – dar młodzieży dla Ojca Świętego
Od 2018 r. opiekę nad Centro San Lorenzo sprawuje Wspólnota Katolicka Shalom – międzynarodowe stowarzyszenie, które powstało w Brazylii jako owoc wizyty Jana Pawła II w 1980 r., kiedy papież po raz pierwszy odwiedził ten kraj, biorąc udział m.in. w X Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, który odbywał się w Fortalezie. 20-letni Moysés Azevedo, wybrany przez arcybiskupa Fortalezy, aby w imieniu młodzieży z całej diecezji wręczył dar Ojcu Świętemu, podarował papieżowi własnoręcznie napisany list, w którym ofiarował swoje życie na rzecz ewangelizacji młodych ludzi. Od tego wydarzenia wzięła początek wspólnota, zawiązana formalnie w 1982 r., która działa dziś w kilkudziesięciu krajach, m.in. w Polsce.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.