Trwa wizyta papieża Franciszka w Belgii.
Papież Franciszek w trzecim, przedostatnim dniu wizyty w Belgii spotka się w sobotę prywatnie w Brukseli z przedstawicielami instytucji Unii Europejskiej, a następnie z duchowieństwem oraz studentami francuskiego Uniwersytetu Katolickiego.
Rano w nuncjaturze apostolskiej gościem papieża będzie, między innymi, ustępujący wkrótce wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas z Grecji. Jest on odpowiedzialny za promowanie europejskiego stylu życia.
Następnie Franciszek pojedzie do Narodowej Bazyliki Najświętszego Serca w brukselskiej dzielnicy Koekelberg na spotkanie z belgijskimi biskupami, księżmi, zakonnikami i zakonnicami oraz seminarzystami.
Świątynia w stylu Art Deco znajduje się na piątym miejscu wśród największych kościołów na świecie. Bazylikę postanowiono zbudować z okazji 75.rocznicy niepodległości Belgii, obchodzonej w 1905 roku. Rozpoczęte wtedy prace zostały przerwane z powodu dwóch wojen światowych i ukończono je w 1971 roku. Bazylika ma 89 metrów wysokości i 167 metrów długości, dwie 65-metrowe wieże i ogromną kopułę.
W czasie tego wydarzenia głos zabierze między innymi przedstawicielka ośrodka niosącego pomoc ofiarom wykorzystywania. Spotkanie zakończy przemówienie papieża.
Po południu Franciszek uda się do położonego niedaleko Brukseli miasta Louvain-la-Neuve w prowincji Brabancja Walońska na spotkanie ze studentami francuskiego Uniwersytetu Katolickiego. Na 19 wydziałach studiuje tam ponad 30 tysięcy studentów. Jego powstanie to rezultat waśni narodowościowej; w 1968 roku historyczny Katolicki Uniwersytet w Lowanium, działający od 1425 roku został podzielony na uczelnię flamandzką i francuską. Tę pierwszą Franciszek odwiedził w piątek w historycznych murach w Leuven.
Francuski uniwersytet został utworzony w jednym z najmłodszych miast w Europie. Louvain-la-Neuve jest dynamicznym ośrodkiem uniwersyteckim.
Na zakończenie intensywnego dnia papież spotka się prywatnie w kolegium Saint-Michel z jezuitami. Takie rozmowy z jego współbraćmi odbywają się podczas każdej zagranicznej wizyty.
Z Brukseli Sylwia Wysocka
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.