Przywrócenie sprawiedliwego pokoju na Ukrainie jest nie tylko obowiązkiem samej Ukrainy, lecz naszą wspólną odpowiedzialnością. Zwrócił na to uwagę watykański sekretarz stanu podczas międzynarodowej konferencji na temat planu prezydenta Zełenskiego. Jest to godny pochwały wysiłek, który zasługuje na wsparcie – powiedział kard. Pietro Parolin w opublikowanym dziś wideoprzesłaniu do uczestników spotkania.
Zauważył, iż sam udział przedstawicieli tak wielu państw i organizacji międzynarodowych pokazuje, że nie pogodziliśmy się z tragedią rozgrywającą się na naszych oczach i że mamy odwagę stawić jej czoła. Wiele instytucji międzynarodowych pracuje nad tym, aby Ukraina mogła bronić integralności swojego terytorium, zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo i niezbędne środki do życia oraz osiągnąć upragniony pokój – dodał kard. Parolin.
Zapewnił, że Stolica Apostolska domaga się poszanowania prawa międzynarodowego, zwłaszcza dotyczącego integralności terytorialnej, i zachęca do wszelkich inicjatyw mających na celu sprawiedliwy i stabilny pokój na Ukrainie. „W odniesieniu do planu dla pokoju, któremu poświęcone jest obecne spotkanie, pragnę wyrazić poparcie Stolicy Apostolskiej zwłaszcza dla rozwiązania kwestii humanitarnych, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe i ochrona środowiska naturalnego. Jednocześnie zapewniam o zaangażowaniu Stolicy Apostolskiej w kontynuowanie wysiłków zmierzających do złagodzenia cierpień narodu ukraińskiego oraz powrotu więźniów i dzieci na Ukrainę” – powiedział watykański sekretarz stanu.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.