Rogito – zamknięty w metalowej tubie dokument opisujący pontyfikat papieża seniora Benedykta XVI – oddaje hołd jego wysiłkom w walce z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich przez duchownych. W dokumencie, włożonym w środę 4 stycznia wieczorem do trumny z ciałem Zmarłego, napisano: "Z determinacją walczył [on] z przestępstwami popełnianymi przez przedstawicieli duchowieństwa wobec nieletnich i osób bezbronnych oraz wzywał Kościół do nawrócenia, modlitwy, pokuty i oczyszczenia".
Watykan ujawnił tekst 5 bm. rano na kilka godzin przed rozpoczęciem Mszy św. za zmarłego papieża seniora. W dokumencie nazywanym "Rogito", czytamy dalej, że Zmarły pozostawił po sobie bogatą spuściznę pism i badań nad podstawowymi prawdami wiary jako teolog o uznanym autorytecie. Dokument wyraża też uznanie dla zaangażowania papieża w walce z relatywizmem i z "coraz powszechniejszym de facto ateizmem".
Zobacz: Uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI. Relacjonujemy na bieżąco
Przypomniano też, że podczas swojego pontyfikatu Benedykt XVI postawił w „centrum Boga i wiarę, a dzięki wydaniu trzech książek o Jezusie z Nazaretu pomógł wszystkim poznać Jezusa Chrystusa”.
W dokumencie czytamy następnie, że Zmarły promował dialog z anglikanami, Żydami i wyznawcami innych religii. Ponadto wznowił kontakt z księżmi z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X.
Rogito szczegółowo cytuje łacińskie oświadczenie o rezygnacji z urzędu z 11 lutego 2013 r. oraz podsumowuje prawie ośmioletni okres pełnienia funkcji papieża seniora słowami: "Ostatnie lata życia spędził w Watykanie w klasztorze Mater Ecclesiae, oddając się modlitwie i medytacji".
Na koniec dokument zapisuje po łacinie daty jego życia i panowania. W polskim tłumaczeniu ostatnie zdania brzmią: "Ciało Pontifexa Maximusa Benedykta XVI żyło 95 lat, 8 miesięcy i 15 dni. Przewodniczył Kościołowi powszechnemu przez 7 lat, 10 miesięcy i 9 dni, od 19 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2013 r. Obyś żył wiecznie w Chrystusie, Ojcze Święty!"
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.