W środę rozpoczyna się wizyta sekretarza do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Paula Gallaghera na Ukrainie. To pierwsza podróż szefa dyplomacji Watykanu od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Arcybiskup Gallagher spotka się też z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim.
Watykański Sekretariat Stanu podkreślił na Twitterze, że pochodzący z Wielkiej Brytanii dostojnik złoży wizytę na Ukrainie z okazji 30-lecia relacji dyplomatycznych między tym krajem a Stolicą Apostolską. Jak dodano, abp Gallagher odwiedzi Kijów, Lwów oraz miejsca szczególnie dotknięte przez wojnę po to, by "okazać bliskość papieża i Stolicy Apostolskiej i potwierdzić znaczenie dialogu dla przywrócenia pokoju".
Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco
Zgodnie z programem, ogłoszonym w Watykanie, w środę abp Gallagher będzie we Lwowie, gdzie odwiedzi ośrodek, w którym przyjmowani są uchodźcy z innych części Ukrainy. Spotka się też z greckokatolickim biskupem Lwowa Ihorem Woźniakiem.
W czwartek szef dyplomacji Watykanu spotka się z gubernatorem obwodu lwowskiego Maksymem Kozyckim. Następnie pojedzie do Kijowa na spotkanie ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem.
Spotka się też z przewodniczącym polskiego Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. Delegacja polskiego Episkopatu na czele z jego przewodniczącym udała się na Ukrainę z wizytą solidarności, by- jak wcześniej poinformowano- przekazać "wyrazy duchowej łączności polskiego Kościoła z wszystkimi, którzy cierpią w wyniku trwającej w tym kraju wojny".
Na piątek zapowiedziano spotkanie abpa Gallaghera z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Odwiedzi on też miejsca zaatakowane przez rosyjskie wojska i spotka się z dziennikarzami.
Zwraca się uwagę na kluczowe znaczenie wizyty szefa dyplomacji Watykanu w delikatnym momencie , w którym Stolica Apostolska stara się znaleźć równowagę między ogromną troską o los Ukraińców i potępieniem wojny, nazywanej przez papieża Franciszka "barbarzyństwem", "świętokradztwem" i "masakrą" a podejmowanymi próbami, by nie przekreślać szans na dialog z Rosją w ramach wszelkich możliwych wysiłków na rzecz pokoju.
Jednocześnie watykańska dyplomacja stara się pogodzić dwa spojrzenia: często krytykowany przez papieża Franciszka przemysł zbrojeniowy i zwiększanie wydatków na broń z nauczaniem Kościoła , zgodnie z którym kraj ma prawo do obrony w obliczu agresji.
Obecna wizyta arcybiskupa Gallaghera była planowana jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę i miała na celu uczczenie 30-lecie wzajemnych relacji.
W minionych tygodniach Ukrainę odwiedzili kilka razy jako wysłannicy Franciszka papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski i kard. Michael Czerny z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.