Papież przyjął dzisiaj na pożegnalnej audiencji prezydenta Włoch, Sergia Mattarellę, który w lutym przyszłego roku zakończy swoją siedmioletnią kadencję.
Po spotkaniu z Franciszkiem głowa państwa włoskiego spotkał się z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Pietro Parolinem oraz z sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem. Podczas rozmów poruszono temat pandemii oraz szczepionek, rodziny, wychowania młodzieży, a także migracji oraz przyszłości demokracji w Europie.
Podczas spotkania Papież podarował prezydentowi Mattarelli obraz na ceramice przedstawiający Bazylikę św. Piotra, widzianą od strony Ogrodów Watykańskich, zbiór dokumentów papieskich, orędzie na najbliższy Światowy Dzień Pokoju, a także „Dokument na temat ludzkiego braterstwa dla pokoju światowego i współistnienia”, podpisany 4 lutego 2019 roku w Abu Zabi. Franciszek przekazał głowie państwa także album poświęcony szczególnemu momentowi modlitwy, której przewodniczył na opustoszałym Placu św. Piotra w dniu 27 marca 2020 roku. Ojcu Świętemu otrzymał od prezydenta Mattarelli reprodukcję przestawiającą widok Rzymu od strony Pałacu na Kwirynale.
Franciszek wielokrotnie spotykał się w ciągu ostatnich lat z obecną głową państwa. Pierwsze spotkanie miało miejsce 18 kwietnia 2015 roku w Watykanie. To wtedy Włochy i Stolica Apostolska potwierdziły wolę współpracy na poziomie międzynarodowym, szczególnie w zakresie promocji wolności religijnej oraz godności osoby ludzkiej. Państwo włoskie wyraziło uznanie dla współpracy Kościoła katolickiego w łagodzeniu sytuacji niedostatku, które dotykają niektóre grupy społeczne. Dwa lata później doszło do wizyty Papieża na Kwirynale, podczas której prezydent podkreślał znaczące wsparcie Kościoła dla rozwiązywania kluczowych problemów społecznych, takich jak praca młodych ludzi, polityka prorodzinna, wyzwanie migracyjne oraz zagrożenie terroryzmem.
Sergio Mattarella przy okazji siódmej rocznicy pontyfikatu wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu za szczególną troskę o Włochy przypominając także o jego ważnych wezwaniach do dialogu, solidarności pomiędzy narodami oraz potrzebie przełamywania kultury wykluczenia.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.