Franciszek: Nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby zrezygnować!

Stan zdrowia, sytuacja w Afganistanie i problem migrantów, a także reforma Kurii Rzymskiej to niektóre z kwestii poruszonych przez Ojca Świętego w ekskluzywnym wywiadzie udzielonym Carlosowi Herrerze z hiszpańskiego radia Cope. Został on wyemitowany dzisiaj rano.

Franciszek intensywnie pracuje nad reformą Kurii Rzymskiej, większą przejrzystością finansów watykańskich i zapobieganiu wykroczeniom duchownych.

Mówiąc o reformie Kurii Rzymskiej Ojciec Święty zapewnia, że „posuwa się ona krok po kroku”, i ujawnia, że tego lata miał zakończyć czytanie i podpisanie dokumentu końcowego konstytucji apostolskiej "Praedicate Evangelium", ale opóźniło się to z powodu jego choroby. Zaznacza, że dokument ten „nie będzie zawierał niczego nowego w stosunku do tego, co widzimy obecnie”. Może jakieś szczegóły, jakaś zmiana dykasterii, dwie lub trzy dykasterie więcej, ale to już zostało ogłoszone: na przykład Papieska Rada ds. Kultury zostanie włączona do Kongregacji d. Edukacji Katolickiej a Papieska Rada ds. Krzewienia nowej Ewangelizacji wejdzie do Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Chodzi zatem do drobne poprawki.

Na temat procesu korupcyjnego, który właśnie rozpoczął się w Watykanie, a w którym oskarżony jest kardynał Angelo Becciu, pozbawiony obecnie swoich przywilejów, Franciszek zapewnił, że nie boi się przejrzystości ani prawdy i przypomniał, że wszystko zaczęło się od dwóch skarg osób pracujących w Watykanie, które zauważyły nieprawidłowości w ich pracy.

Papież przypomniał, że kard. Becciu został postawiony przed sądem, ponieważ tak stanowi watykańskie prawodawstwo, ale wyjaśnił, że najważniejsze jest dotarcie do sedna sprawy, a nie jego osobiste pragnienia czy uczucia. „Z całego serca pragnę, aby okazał się niewinny. Poza tym, był moim współpracownikiem i bardzo mi pomógł. Jest to osoba, którą darzę pewnym szacunkiem jako człowieka, więc życzę mu, aby dobrze wypadł. Ale to jest afektywna forma domniemania niewinności. Oprócz domniemania niewinności, chcę, żeby wyszedł z tego dobrze. Teraz decyzja należy do sądu” – zaznaczył.

Jeśli chodzi o walkę z korupcją w finansach Watykanu, Papież Franciszek podkreślił, że „dokonał się postęp w konsolidacji wymiaru sprawiedliwości w Państwie Watykańskim”, co pozwoliło "wymiarowi sprawiedliwości być bardziej niezależnym, dzięki środkom technicznym, a także dzięki nagranym zeznaniom świadków, aktualnym sprawom technicznym, nominacjom nowych sędziów, nowych prokuratorów".

A w odniesieniu do ostatniego dokumentu papieskiego regulującego Msze św. w języku łacińskim – "Traditionis custodes", który tego lata wywołał poruszenie zaznaczył, że „najbardziej niepokojące było to, że coś, co miało pomóc duszpastersko tym, którzy przeżyli wcześniejsze doświadczenia, przekształca się w ideologię. Musieliśmy więc zareagować, stosując jasne zasady. [...] Jeśli dobrze przeczytacie list i dekret, zobaczycie, że chodzi po prostu o to, by zmienić porządek w sposób konstruktywny, z troską duszpasterską i aby uniknąć wykroczeń" – stwierdził Ojciec Święty.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg