Stan zdrowia, sytuacja w Afganistanie i problem migrantów, a także reforma Kurii Rzymskiej to niektóre z kwestii poruszonych przez Ojca Świętego w ekskluzywnym wywiadzie udzielonym Carlosowi Herrerze z hiszpańskiego radia Cope. Został on wyemitowany dzisiaj rano.
Proces niepodległościowy w Katalonii
Ojciec Święty wskazał, że kluczem w tym kryzysie jest unikanie ideologii tak dalece, jak to tylko możliwe. Wskazał, że Hiszpania winna uczynić krok w kierunku pojednania z własną historią, zwłaszcza minionego wieku, co nie oznacza rezygnacji z własnych stanowisk, ale wejście w proces dialogu i pojednania; a przede wszystkim ucieczkę od ideologii, które są tym, co utrudnia jakikolwiek proces pojednania. „Co więcej, ideologie są destrukcyjne. Jedność narodowa jest fascynującym wyrazem, ale nigdy nie będzie ceniona bez podstawowego pojednania narodów. I wierzę, że w tym względzie każdy rząd, musi zająć się pojednaniem i zobaczyć, jak kontynuować historię jako bracia, a nie jako wrogowie" – zaznaczył papież. Jednocześnie przypomniał, że w historii, także w Europie, miały miejsce procesy niepodległościowe. „Spójrzmy na Kosowo i cały obszar, który jest przebudowywany. Są to wydarzenia historyczne, które charakteryzują się szeregiem cech szczególnych. W przypadku Hiszpanii to wy, Hiszpanie, musicie to ocenić" – podkreślił Franciszek.
Kryzys migracyjny
Zapytany przez Carlosa Herrerę o politykę migracyjną i głosy wzywające do zamknięcia granic, papież wezwał rządy do podjęcia czterech kroków: przyjąć, chronić, promować i integrować. "Jeśli przyjmiesz i zostawisz ich w domu i nie zintegrujesz ich, stanowią zagrożenie, ponieważ czują się jak obcy. [...] Trzeba zapewnić integrację migrantów, a na tym etapie nie tylko ich przyjąć, ale także chronić i promować, kształcić itd. Ojciec Święty wezwał również poszczególne państwa do uczciwości wobec siebie i do przeanalizowania, ilu imigrantów mogą przyjąć, aby na tej podstawie podjąć dialog między narodami. „W dzisiejszych czasach problem migracji nie może być rozwiązany przez jedno państwo i ważne jest, aby podjąć dialog. Mam na myśli kraj, w którym kilka dni po przybyciu imigrant otrzymywał pensję, aby pójść do szkoły i nauczyć się języka, a następnie otrzymywał pracę i był zintegrowany" - powiedział Franciszek.
Szanse na wizytę papieża Franciszka w Hiszpanii
Ojciec Święty nie wyklucza możliwości odwiedzenia w przyszyłam roku Santiago de Compostela z okazji Roku Świętego Jakuba, a także z faktu, że w 2022 r. przypada 40. rocznica przemówienia św. Jana Pawła II w stolicy hiszpańskiej Galicji na temat tożsamości europejskiej. Zaznacza, że jego dotychczasową opcją były podróże do mniejszych krajów Europy. „Najpierw była to Albania, a potem wszystkie kraje były małe. Teraz w programie jest Słowacja, następnie Cypr, Grecja i Malta. Chciałem skorzystać z tej opcji: najpierw do mniejszych krajów. Byłem w Strasburgu, ale nie byłem we Francji. Pojechałem do Strasburga z powodu Unii Europejskiej. A jeśli jadę do Santiago, to jadę do Santiago, ale nie do Hiszpanii, powiedzmy sobie jasno" - powiedział papież.
Odnosząc się do jedności Europy Franciszek zaznaczył, że „w tej chwili jest to wyzwanie", ponieważ jego zdaniem „albo Europa będzie się doskonalić i poprawiać w Unii Europejskiej, albo się rozpadnie”. Unia Europejska jest wizją wielkich ludzi - Schumanna, Adenauera... – przypomniał papież.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.