Portugalia: Na stadionie w Funchal otwarto salę im. św. Jana Pawła II

Władze stadionu klubu piłkarskiego CS Maritimo w portugalskim Funchal, na wyspie Madera, otworzyły salę imienia św. Jana Pawła II. Nadanie imienia papieża temu miejscu upamiętnia 30. rocznicę wizyty Karola Wojtyły na maderskim obiekcie sportowym.

Jak poinformował prezes klubu CS Maritimo Carlos Pereira, oficjalna inauguracja sali odbyła się z opóźnieniem, m.in. z powodu restrykcji związanych z pandemią Covid-19. Była planowana pierwotnie na 12 maja.

"Nazwanie sali imieniem św. Jana Pawła II służy uczczeniu papieża w 30. rocznice jego wizyty na naszym stadionie" - przypomniał Pereira, dodając, że nowe pomieszczenie znajduje się w sąsiedztwie szatni piłkarzy.

Portugalski działacz dodał, że obok tablicy upamiętniającej wizytę papieża w 1991 r. stanął też pomnik przedstawiający św. Jana Pawła II. Pereira zaznaczył, że figura pojawiła się na terenie obiektu sportowego dzięki prośbom "niektórych zawodników".

"W taki oto sposób mamy teraz miejsce modlitwy obok szatni sportowców. Dzięki temu będziemy tu przeżywać naszą wiarę katolicką", dodał prezes CS Maritimo.

W Portugalii istnieje kilkadziesiąt miejsc użyteczności publicznej noszących imię Jana Pawła II, m.in. ulic, placów i bibliotek.

"Pamięć o pochodzącym z Polski Janie Pawle II jest wciąż bardzo żywa w Portugalii. To postać, która niewątpliwie przyczyniła się do popularyzacji Polski w naszym kraju", powiedział PAP historyk Jose de Carvalho.

Jednym z obiektów użyteczności publicznej nazwanym imieniem św. Jana Pawła II jest też port lotniczy w Ponta Delgada, głównym mieście Azorów. Także ten archipelag, podobnie jak Madera, znalazł się na trasie podróży polskiego papieża do Portugalii w 1991 r.

Jan Paweł II przybywał do Portugalii trzykrotnie: w 1982, 1991 i 2000 r. Za każdym razem podczas swoich wizyt apostolskich odwiedzał sanktuarium maryjne w Fatimie.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama