Abp Jurkovič: „Fratelli tutti” wzmacnia jedność rodziny ludzkiej

W siedzibie ONZ w Genewie prezentowana jest online encyklika Papieża Franciszka „Fratelli tutti”.

W spotkaniu biorą udział przedstawiciele wielkich instytucji międzynarodowych oraz liderzy religijni. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej w Genewie, abp Ivan Jurkovič zauważa, że od jakości dialogu międzyreligijnego zależy przyszłość ludzkości oraz że prawdopodobnie bez ONZ dzisiejszy świat były jeszcze gorszy niż jest.

Zdaniem watykańskiego dyplomaty prawda o braterstwie ludzkim ujawniła się w szczególnie wyrazisty sposób podczas pandemii, która pokazała istotne znaczenie współpracy pomiędzy krajami.

„Z punktu widzenia Genewy widzimy złożoność i różnorodność rodziny ludzkiej. Na początku mieliśmy wrażenie, że przejawy solidarności między państwami były bardziej zauważalne, natomiast teraz dostrzegamy, że są także chwile niepewności. Rosnące nierówności i podziały między państwami stają się coraz bardziej widoczne i obserwujemy również, że w mniejszym stopniu uwzględnia się najsłabsze osoby. Jest to również bardzo wyraźne w wyścigu do gromadzenia dawek szczepionek na rynku, do tego stopnia, że niektóre państwa mają ich nawet za dużo, a w innych w ogóle brakuje tych zasobów – podkreślił abp Jurkovič. – Jest to efekt działania «wirusa radykalnego indywidualizmu», którego Ojciec Święty zaatakował w jednym ze swoich przemówień. To on skłonił Stolicę Apostolską do zaprezentowania encykliki na forum ONZ w trakcie wydarzenia dotykającego tematu braterstwa, wielostronności i pokoju. Są to trzy słowa, które bardzo dobrze łączą się ze sobą w Genewie, ponieważ braterstwo jest inspiracją dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także dla Papieża, wielostronność jest kwestią związaną z wieloma trudnościami i zawsze potrzebuje wsparcia, a Genewa jest także centrum negocjacji w sprawie rozbrojenia i pokoju.“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama