Wolność wyraża się w obronie życia

Wczoraj (7 lutego) po modlitwie Anioł Pański, Papież Franciszek zachęcał Włochów do modlitwy o nastanie demograficznej wiosny, pełnej dzieci i rodzin. Podkreślił zarazem, że obecnie w Italii panuje „zima demograficzna”, a przyszłość kraju jest zagrożona. Włosi obchodzili wczoraj „Dzień dla życia”. W tym roku jego hasłem była relacja między wolnością a obroną życia.

To już 43. edycja tego wydarzenia, zainicjowanego przez Konferencję Episkopatu Włoch (CEI). „Musimy szerzyć kulturę życia, wspierając tych, którzy jej bronią. Ci, którzy ponoszą większą odpowiedzialność, muszą skupić się również na poziomie legislacyjnym” – podkreśla abp Tarentu Filippo Santoro, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Problemów Społecznych, Pracy i Pokoju.

Biskupi piszą w swoim przesłaniu na 43. narodowy „Dzień dla Życia”, że „dwumian «wolność i życie» jest nierozdzielny. Stanowi on owocne i radosne przymierze, które Bóg wpisał w duszę ludzką, aby mogła ona być naprawdę szczęśliwa”. Dlatego powiedzenie „tak” życiu okazuje się być naturalnym „spełnieniem wolności, która może zmienić historię – dodają włoscy hierarchowie. – Każdy człowiek zasługuje na to, by się urodzić i istnieć”.

„Niestety, w naszych czasach dar życia jest lekceważony, nie ma dla niego odpowiedniego szacunku” – stwierdza abp Filippo Santoro.

„Chodzi właśnie o to, aby zrozumieć właściwy sposób korzystania z wolności. Wolność i życie są największymi darami, jakie otrzymaliśmy. Ale wolność służy temu, aby pomóc nam wzrastać w tym, co nadaje sens naszemu życiu. Dlatego życie musi być szanowane we wszystkich swoich wymiarach: od poczęcia do naturalnego końca. Wolność to nie zachcianki, to niepoddawanie się swoim popędom. Powtarzam, że jest to kwestia przede wszystkim kultury: musimy zacząć traktować życie jako wartość, a nie jako dobro konsumpcyjne. Jeśli uznam życie za wartość, to nie mogę nim dysponować, jak mi się podoba – podkreśla abp Santoro. – Jeśli jednak potraktuję je jako dobro konsumpcyjne, wtedy zostaje zmaterializowane i sprowadzone do poziomu cywilizacji marnotrawstwa, którą często potępia Papież Franciszek. Musimy wykorzystać wszystkie środki, jakimi dysponujemy, zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie, aby zapoczątkować prawdziwą kulturę życia.“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama