Papież Franciszek skierował przesłanie do belgijskich stowarzyszeń: „Wzajemna pomoc” oraz „Działać i żyć wspólnie”. Nawiązał do historycznego wydarzenia, kiedy w roku 1961 biskupi belgijscy podjęli inicjatywę: „Wielki Post czasem dzielenia się” i zaprosili katolików do przekazywania ofiar pieniężnych na rzecz niepodległego Konga. W tym celu założyli stowarzyszenie, które przyjęło nazwę: „Wzajemna pomoc”.
Ojciec Święty zaznaczył, że w międzyczasie pole działania stowarzyszenia rozszerzyło się na cały świat. W 1971 roku biskupi powołali do życia zespół „Działać i żyć wspólnie”, który z kolei podjął zadanie organizowania kampanii adwentowej oraz pomocy stowarzyszeniom walczącym z ubóstwem w samej Belgii. Priorytetowym polem działania obydwu organizacji jest wspieranie działalności społecznej partnerów w krajach Południa oraz w samej Belgii.
Franciszek zauważył, że wyzwania jakie stoją dzisiaj przed stowarzyszeniami niosącymi wsparcie zostały spotęgowane przed pandemię COVID-19, która dotyka boleśnie cały świat, a w największym stopniu najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych. Dlatego też kontynuowanie i rozwijanie podjętych działań jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Papież zachęcił obie organizacje, jak również licznych wolontariuszy, partnerów walczących z niedopuszczalnym ubóstwem oraz darczyńców udzielających wsparcia finansowego do budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.
Ojciec Święty życzył stowarzyszeniom, aby dzięki łasce Chrystusa, Dobrego Samarytanina niestrudzenie podejmowały swoje zaangażowanie na drodze przyjaźni społecznej i braterstwa.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.