Watykański raport o awansie sprawcy nadużyć Theodore'a McCarricka na najwyższe stanowiska w Kościele pokazuje klerykalizm, który umożliwił byłemu kardynałowi kontynuowanie kariery pomimo wcześniejszych doniesień na temat jego postępowania. Tak napisał arcybiskup Bostonu, kard. Sean Patrick O'Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
Raport określił jako „bolesny zapis hańby, tego, jak ktoś o pozycji McCarricka awansował na biskupa i kardynała oraz przysporzył tylu cierpień tak wielu ludziom”.
Kard. O'Malley przypomniał, że to papież Franciszek zlecił wykonanie raportu. Jego zdaniem w ten sposób zwierzchnik Kościoła zgodnie ze swoim zamiarem „słowem i czynem” zrobił wszystko, by zbadać sprawę „wyczerpująco, przejrzyście i dokładnie”. Kardynał podkreślił, że "McCarrick zdradził swój święty obowiązek bycia dobrym i świętym kapłanem”, a jego usunięcie z kapłaństwa było konieczną sankcją. "Jednak 460-stronicowy raport ukazuje również klerykalizm, który pozwolił mu wznieść się na poziom biskupa i kardynała mimo tylu oskarżeń” - napisał O'Malley.
"Ofiarom McCarricka należą się podziękowania za odwagę w wyjaśnieniu sprawy" - zaznaczył arcybiskup Bostonu, który jest uważany za najważniejszego sojusznika papieża Franciszka w walce z nadużyciami seksualnymi w Stanach Zjednoczonych. Kardynał uważa, że „Kościołowi nie wystarczy już tylko prosić o przebaczenie, ale obiecać przejrzystość i przeprosić”. „Wszyscy którzy tego doświadczyli, postąpili odważnie i zmusili Kościół do stawienia czoła zbrodniom popełnionym przez duchownych, zakonników i innych pracowników Kościoła, i w ten sposób zasługują na naszą opiekę, wsparcie i uczciwość” - zaznaczył kard. O'Malley. Dodał, że "Kościół ma obowiązek pociągnąć sprawców do odpowiedzialności i zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo naszego ludu”.
Kardynał zapowiedział, że biskupi Stanów Zjednoczonych omówią raport w najbliższych dniach. "Wszyscy rozumieją, że przywrócenie zaufania ludzi do Kościoła jest procesem ciągłym" - zaznaczył. Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych zbiera się na swoim jesiennym zebraniu plenarnym w przyszłym tygodniu.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.