Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia razem z prefektem Dykasterii ds. świeckich, rodziny i życia, kard. Kevinem Farrelem biorą udział w drugim spotkaniu Sieci Panamerykańskiej na temat prawa do życia. Zbiega się ona z 25-leciem publikacji encykliki „Evangelium Vitae” św. Jana Pawła II. Spotkanie zorganizowała Rada Episkopatu Latynoamerykańskiego
Spotkanie jest wypełnione wymianą doświadczeń na temat różnych wymiarów obrony prawa do życia i troski o rodzinę. Z powodu pandemii odbywa się poprzez internet. Uczestniczący w nim abp Vincenzo Paglia mówi o wnioskach jakie płyną z encykliki „Evangelium Vitae” po 25 latach od jej wydania.
„Uważam, że to spotkanie sytuuje się na linii Synodu zwołanego przez Papieża Franciszka na temat Amazonii – to znaczy «wszystko dotyczy wszystkich». Życie jawi się jako wielki dar, który otrzymujemy od Boga. Nie jest ono talentem do zakopania w ziemi, ale jest darem przeznaczonym do udzielania go, do ofiarowania, do przynoszenia owoców. Kto chce żyć tylko dla siebie, kto widzi jego sens jedynie w wykorzystywaniu go dla własnych potrzeb, traci jego prawdziwą wartość – podkreślił abp Paglia. – Oto dlaczego podejmowanie refleksji nad życiem, nad Ewangelią życia, dotyka istotnych tematów dla przyszłości naszej planety. «Evangelium vitae» rozbłysła w kluczowym momencie historii i stawia w pełnym świetle centralne miejsce osoby ludzkiej oraz obronę życia.“
Realizowany jest tam eko-projekt inspirowany encykliką Franciszka "Laudato si' ".
Leon XIV ma najlepsze kwalifikacje do bycia dobrym pasterzem.
„Wznosi się ku niebu płacz matek i ojców, którzy trzymają w ramionach martwe ciała swoich dzieci”.
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.