Ciąg dalszy "Świadka nadziei"

Ponad 10 lat po ukazaniu się bestsellerowej biografii Jana Pawła II pt. "Świadek nadziei" jej autor George Weigel opublikował drugą książkę poświęconą papieżowi z Polski.

Tom zatytułowany „Koniec i początek. Papież Jan Paweł II – zwycięstwo wolności, ostatnie lata, dziedzictwo” jest dokończeniem papieskiej biografii oraz podsumowaniem wielkiego pontyfikatu. – Podczas mojego ostatniego spotkania z Janem Pawłem II, w grudniu 2004 roku, obiecałem, że jeśli go przeżyję, to dokończę rozpoczęte dzieło” – wyjaśnia autor.

– Książka jest wypełnieniem tej obietnicy. „Koniec i początek” zaczyna się streszczeniem biografii papieskiej do roku 1999, opisanej już w „Świadku nadziei”. Potem Weigel raz jeszcze przygląda się 40-letniej walce papieża z komunizmem, opierając się na tajnych dokumentach komunistycznej bezpieki. Druga część książki to opis ostatnich lat życia Jana Pawła II.

Ostatnie dni papieża autor uznaje za „ostatnią i może najbardziej wymowną encyklikę”. Finalną część książki stanowi próba bilansu, oceny człowieka Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II. Zdaniem amerykańskiego teologa i publicysty, ten pontyfikat wciąż wydaje jeszcze swoje owoce, Kościół jeszcze przez wiele lat będzie „trawił” nauczanie, które pozostawił. Książka George’a Weigela zostanie z pewnością przetłumaczona na język polski.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama