Papież we wspomnieniach starszych i młodszych

Zaledwie kilkanaście dni temu cała Polska dziękowała Bogu za dar papieża św. Jana Pawła II z okazji jego 100. rocznicy urodzin. Był to czas, aby przypomnieć sobie niezwykły pontyfikat, ale także dobry moment, aby na nowo odkryć osobę Karola Wojtyły.

Odkryć zarówno w nauczaniu, jak i we wspomnieniach ludzi, którzy byli świadkami jego świętości.

W nurt wspomnień o wielkim świętym wpisał się czteroodcinkowy reportaż pt. „Św. Jan Paweł II we wspomnieniach ludzi”, autorstwa ks. Damiana Matysiaka i pana Mirosława Kozioła, emitowany w lokalnej telewizji LPU TV, ale także dostępny na platformie YouTube.

- Reportaż prowadzi widza przez miejsca związane ze św. Janem Pawłem II w naszym regionem, poczynając od Puław, kończąc oczywiście na Lublinie - wyjaśnia ks. Damian. - Ukazuje ważne wydarzenia z perspektywy osób w nich uczestniczących. Warta wspomnienia jest tutaj chociażby wizyta kard. Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego w Puławach 18 czerwca 1972 roku, z racji pożegnania wędrujących wtedy po parafiach diecezji lubelskiej symboli obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (sam obraz został „zaaresztowany przez komunistów).

Praca przy reportażu, jak zaznacza ks. Damian, była bardzo czasochłonna i wymagała od autorów siły nie tylko tej fizycznej, ale też, a może i przede wszystkim, duchowej.

- Nieocenioną pomoc w realizacji tego materiału wniosła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Kana”, poprzez nie tylko logistykę, ale również włączenie się w nagrania - zaznacza ks. Matysiak. - Młodzi przypomnieli telewidzom poezję Karola Wojtyły, m.in. poemat pt. „Wciąż jestem na tym samym brzegu”, który nigdy wcześniej nie został opublikowany. Cieszymy się, że młodzi ludzie, którzy w znacznej większości nie pamiętają Jana Pawła II, mogli poznać wielkość tej postaci i jej wkład zarówno w Kościół powszechny, jak i naszą ojczyznę - dodaje. 

Chociaż sam dokument dotyczył św. Jana Pawła II, to zawsze gdzieś w jego cieniu pojawiał się kard. Stefan Wyszyński. - Mogę powiedzieć, że dzięki Janowi Pawłowi II na nowo odkryłem postać tego wielkiego człowieka Kościoła, ale i męża stanu - podkreśla Mirosław Kozioł.

Patronat nad produkcją objęli: Danuta Smaga - starosta puławski, Bożena Krygier - przewodnicząca Rady Miasta Puławy, ks. kan. Piotr Trela oraz Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. - Bardzo za to wsparcie dziękujemy. To dla nas znak, że praca, której się podjęliśmy, jest czymś wartościowym - mówi Mirosław Kozioł.

Swoją wdzięczność za realizację projektu wyraziła  przewodnicząca Rady Miasta Puławy Bożena Krygier.

- Ogromnie się cieszę, że mogliśmy objąć go naszym patronatem. Myślę, że Święty Jan Paweł II jest bliski każdemu Polakowi, dlatego niezwykle ważne było upamiętnienie 100 letniej rocznicy jego urodzin. Jeszcze bardziej cieszy mnie to, że tak ochoczo włączyła się do tego młodzież, co jeszcze mocniej podkreśla dziedzictwo jakie zostawił po sobie Jan Paweł II - podkreśla Bożena Krygier. - Reportaż przygotowany przez ks. Damiana Matysiaka oraz przez Mirosława Kozioła pokazuje jak wielkim człowiekiem był Karol Wojtyła. Dla wielu był autorytetem, wzorem świętości, ale przede wszystkim niezwykle ciepłą i otwartą osobą. Jego słowa i gesty poruszały miliony ludzi. Przelewał swoją dobroć i miłość na wszystkich bez wyjątku. Wybaczał i uczył nas pokory. Pokazał, jak być człowiekiem. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, by jego przesłanie żyło jak najdłużej, a materiał „Jan Paweł II we wspomnieniach ludzi”, jest tego świetnym przykładem.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama