Benedykt XVI do Walijczyków

Nie mogłem, niestety, przybyć do Walii w czasie tej wizyty. Ale ufam, że ten przepiękny posąg, który obecnie wraca do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej w Cardigan, będzie trwałą pamięcią o głębokiej miłości papieża do ludu walijskiego i o jego stałej bliskości, zarówno w modlitwie, jak i we wspólnocie Kościoła - mówił papież w katedrze Westminsterskiej.

Publikujemy pełną treść papieskiego przemówienia:

Drogi Biskupie Reganie,

Dziękuję Ci za bardzo ciepłe pozdrowienia w imieniu wiernych z Walii. Jestem szczęśliwy, że mam tę sposobność uczczenia narodu i jego prastarych tradycji chrześcijańskich, błogosławiąc mozaikę św. Dawida, świętego patrona ludu walijskiego oraz zapalając świecę posągu Matki Bożej z Cardigan.

Święty Dawid był jednym z wielkich świętych VI wieku, tego złotego wieku świętych i misjonarzy na tych wyspach i był zatem założycielem kultury chrześcijańskiej, która legła u korzeni współczesnej Europy. Przepowiadanie Dawida było proste, ale głębokie: gdy umierał, powiedział swych mnichom: „Bądźcie radośni, strzeżcie wiary i czyńcie małe rzeczy”. To te małe rzeczy ujawniają naszą miłość do Tego, który jako pierwszy nas umiłował (por. 1 J 4,19) i aby przywiązać ludzi do wspólnoty wiary, miłości i służby. Niech przesłanie św. Dawida w całej swej prostocie i bogactwie nadal rozbrzmiewa w dzisiejszej Walii, przyciągając serca jej narodu do odnowionej miłości do Chrystusa i Jego Kościoła.

W ciągu wieków lud walijski wyróżniał się swą pobożnością do Matki Bożej; poświadczają to niezliczone miejsca w Walii, zwane „Llanfair” – Kościół Maryi. Przygotowując się do zapalenia świecy, trzymanej przez Nią, modlę się, aby nadal wstawiała się u swego Syna za wszystkimi ludźmi Walii. Niech światło Chrystusa nadal prowadzi ich kroki oraz niech kształtuje życie i kulturę tego narodu.

Nie mogłem, niestety, przybyć do Walii w czasie tej wizyty. Ale ufam, że ten przepiękny posąg, który obecnie wraca do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej w Cardigan, będzie trwałą pamięcią o głębokiej miłości papieża do ludu walijskiego i o jego stałej bliskości, zarówno w modlitwie, jak i we wspólnocie Kościoła.

Bendith Duw ar bobol Cymru! Niech Bóg błogosławi lud Walii!

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.