Pielgrzymka Benedykta XVI z watykańskiej perspektywy

Radio Watykańskie w swoim dzisiejszym serwisie wyczerpująco informuje o wizycie Benedykta XVI na Wyspach Brytyjskich. Poniżej prezentujemy ostatnie teksty watykańskich korespondentów i żurnalistów.

Premier Wielkiej Brytanii przyjaźnie o współpracy z Watykanem

Nagłośnienie w mediach, zwłaszcza brytyjskich, kontrowersji narosłych wokół papieskiej wizyty stworzyło pewien klimat chłodu, jakim Zjednoczone Królestwo miałoby witać Benedykta XVI. Zadaje temu kłam szef brytyjskiego rządu na łamach włoskiego dziennika Corriere della Sera.

David Cameron stwierdza wprost, że czuje się „szczęśliwy” przyjęciem przez Papieża zaproszenia ze strony królowej Elżbiety II. Podkreśla też partnerstwo Stolicy Apostolskiej i Wielkiej Brytanii w realizacji Milenijnych Celów Rozwoju, która ma być już w przyszłym tygodniu dyskutowana na forum ONZ. „Zmniejszenie biedy jest jednym z największych wyzwań dla świata – uważa brytyjski premier. – Absurdalne warunki, w jakich żyje dziś tak wielu ludzi, w stałej obecności chorób i nędzy, moralnie uwłaczają nam żyjącym w dobrobycie krajów bogatych”. Istotna jest w tym kontekście „ścisła współpraca” Londynu z Watykanem w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, których szczególnie boleśnie doświadczają właśnie ubodzy. Cameron docenia także nauczanie społeczne Kościoła, które jego zdaniem zmierza ku społeczeństwu, „gdzie wszyscy wypełniają swoje obowiązki względem innych, względem rodzin i wspólnot”.

Szef brytyjskiego rządu na łamach Corriere della Sera nie podziela opinii o swej ojczyźnie jako kraju zasadniczo laickim. Uważa, iż papieska wizyta zostanie z uznaniem przyjęta przez „tych wszystkich, którzy życzliwie odnoszą się do wkładu w społeczeństwie ze strony wspólnot religijnych. Rozumieją oni bowiem, że wiara jest cennym darem, a nie problemem do przezwyciężenia” – kończy David Cameron.



 

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama