Ojciec Święty postanowił, że księża studiujący w Papieskiej Akademii Kościelnej i przygotowujący się do pracy w dyplomacji watykańskiej spędzą rok posługując w Kościołach misyjnych. Wynika to z opublikowanego dziś listu Ojca Świętego do rektora tej uczelni, abp Josepha Marino.
Franciszek przypomina, że życzenie, aby kapłani przygotowujący się do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej poświęcili rok swojej formacji na pracę misyjną w diecezjach wyraził już na zakończenie Synodu dla Amazonii.
„Jestem przekonany, że takie doświadczenie przyda się wszystkim młodym, którzy przygotowują się lub rozpoczynają posługę kapłańską, ale w szczególności tym, którzy w przyszłości zostaną powołani do współpracy z przedstawicielami papieskimi, a następnie mogą zostać wysłannikami Stolicy Apostolskiej przy poszczególnych państwach i Kościołach” – napisał papież. Przypomniał zarazem, że w każdym miejscu misja ta ma szczególny charakter.
„Aby pozytywnie stawić czoła rosnącym wyzwaniom dla Kościoła i świata, przyszli dyplomaci Stolicy Apostolskiej muszą, oprócz solidnej formacji kapłańskiej i duszpasterskiej, a także tej szczególnej, jaką oferuje ta Akademia, mieć także osobiste doświadczenie misji poza diecezję swego pochodzenia, dzieląc z Kościołami misyjnymi pewien fragment wspólnej drogi, uczestnicząc w codziennej działalności ewangelizacyjnej” – wyjaśnił Franciszek.
Papież polecił rektorowi Papieskiej Akademii Kościelnej, by uczelnia ta wprowadziła dla studentów rozpoczynających swoją formację w roku akademickim 2020/2021 rok poświęcony całkowicie służbie misyjnej w poszczególnych Kościołach rozproszonych po całym świecie. Zaznaczył, że Akademia powinna podjąć w tym zakresie współpracę z Sekcją Personelu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej, a także z przedstawicielami papieskimi, by wskazać Kościoły partykularne gotowe przyjąć studentów i uważnie śledzić ich doświadczenia.
„Jestem pewien, że po przezwyciężeniu początkowych obaw, jakie mogą pojawić się w obliczu nowego stylu formacji przyszłych dyplomatów Stolicy Apostolskiej, doświadczenie misyjne, które pragniemy promować, przyda się nie tylko młodym studentom Akademii, ale także poszczególnym Kościołom z w którym będą oni współpracować i, mam nadzieję, wzbudzą u innych kapłanów Kościoła powszechnego pragnienie bycia gotowymi na służbę misyjną poza własną diecezją” – czytamy w papieskim dokumencie.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.