Papież o świętych

„Liczne beatyfikacje i kanonizacje, które odbyły się w ostatnich latach oznaczają, że święci nie są jakimiś nieosiągalnymi istotami, ale pozostają nam bliscy i mogą podtrzymywać nas na drodze życia”. Te słowa Papież Franciszek skierował dzisiaj do wielkiej rodziny Kongregacji ds. Świętych, którą tworzą kardynałowie i biskupi będący jej członkami, a także urzędnicy, konsultorzy oraz postulatorzy.

Ojciec Święty przypomniał, że Kongregacja przez pół wieku przebadała wielką liczbę biografii kobiet i mężczyzn, aby ukazać ich jako przykłady oraz przewodników dla życia chrześcijańskiego.

Papież – odkrywać świętych „w sąsiedztwie”
"Świadectwo błogosławionych i świętych oświeca nas, pociąga oraz stawia przed nami wyzwania, ponieważ jest «Słowem Bożym» wcielonym w historię i przez to pozostaje nam bliskie – podkreślił Papież. Świętość przenika i towarzyszy zawsze życiu Kościoła pielgrzymującego w czasie, często w sposób ukryty i prawie niezauważalny. To dlatego musimy uczyć się dostrzegać świętość w wytrwałym Ludzie Bożym: w rodzicach, którzy wzrastają w miłości do swoich dzieci, w kobietach i mężczyznach, którzy pracują, aby przynieść chleb do domu, w chorych, w starszych zakonnicach, które nadal się uśmiechają, w tych wszystkich, którzy żyją blisko nas i pozostają odbiciem Bożej obecności".

Ojciec Święty zaznaczył, że świętość jest prawdziwym światłem Kościoła i jako taka powinna być umieszczona na świeczniku, aby mogła oświecać i wskazywać drogę do Boga dla wszystkich wierzących. Chodzi o codzienną weryfikację dokonywaną przez Kongregację, która od samego początku była podejmowana ze skrupulatnością i dokładnością w procesie przygotowawczym, z powagą i fachowością w studiowaniu dokumentów procesowych oraz źródeł, z obiektywizmem i rygorem w ocenie i na każdym etapie wydawanego orzeczenia, w odniesieniu do męczeństwa, heroiczności cnót, ofiary z życia oraz cudu. Świętość jest najgłębszym wymaganiem dla każdego ochrzczonego, jest duszą Kościoła i najważniejszym aspektem jego misji.

Warto w tym miejscu dodać, że Kościół będzie miał 27 nowych błogosławionych. Papież Franciszek uznał dziś cud za wstawiennictwem założycielki Sióstr Franciszkanek Adoratorek Krzyża, s. Marii Luizy od Najświętszego Sakramentu oraz zezwolił na beatyfikację 26 męczenników zabitych podczas hiszpańskiej wojny domowej. Uznał także heroiczność cnót sześciu Sług Bożych, w tym znanego portugalskiego założyciela domów dziecka.

Ks. Américo Monteiro de Aguiar poświęcił swoje życie pracy dla młodzieży, która z różnych powodów została pozbawiona normalnego życia rodzinnego. Założył szereg domów dziecka, których celem jest danie ubogim chłopcom dachu nad głową, edukacji i zintegrowanie ich ze społeczeństwem. Ksiądz de Aguiar często powtarzał, że „nie ma złych chłopców”. Sam jako młody człowiek poznał smak ubóstwa i ciężkiej pracy, zatrudniny był m.in w sklepie z narzędziami i jako dyspozytor. W 1956 r. zginął w wypadku samochodowym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama