Kolumnada zaprojektowana przez Neapolitańczyka, Gian Lorenzo Berniniego, biegnie wzdłuż obwodu Placu Świętego Piotra, tworząc dwa rozpostarte ramiona gotowe objąć świat. Jest to chyba najbardziej odpowiednie architektoniczne wyobrażenie Kościoła oraz miejsca, które jest jego siedzibą: Watykanu.
Kamienne słupy umieszczone na skraju Placu Świętego Piotra zaznaczają granicę biegnącą między Państwem Watykańskim a Włochami. Wstęp jest zawsze wolny, chociaż w ostatnich latach znacznie zaostrzono wymogi bezpieczeństwa. Cały teren został ogrodzony i wyznaczono kilka przejść dla pieszych, zaopatrzonych w detektory metalu ułatwiające pracę służbom porządkowym. Na papieskie audiencje i na wielkie uroczystości religijne wejść można zazwyczaj tylko za okazaniem zaproszenia, którego udziela Prefektura Domu Papieskiego (tel. 06 69884857, w dni powszednie, godz. 9-13; fax 06 69885863). Zaproszenia są bezpłatne i można je odebrać w dni i w godzinach ustalanych przez biuro Prefektury leżące w głębi kolumnady, za bramą po prawej stronie. Bramy strzegą szwajcarscy gwardziści, którzy kierują petentów do pierwszych drzwi po prawej stronie, w Portyku Konstantyna. W sprawie audiencji środowej, informacji można zasięgnąć w dni poprzedzające ją, w poniedziałek i wtorek, między 9.00 a 13.00.
Należy pamiętać, iż na placu obowiązuje prawo Państwa Watykańskiego, chociaż kontrola przeprowadzana jest przez żandarmerię papieską przy współpracy policji włoskiej, która posiada swój Inspektorat Bezpieczeństwa Publicznego na Watykanie. Patrole piesze i zmotoryzowane - w małych elektrycznych pojazdach - nieustannie kontrolują Plac Świętego Piotra. Siedziba Inspektoratu mieści się przy Via del Mascherino 12 (tel. 06 6819161). Jednym z zadań biura jest także czuwanie nad osobą papieża podczas jego podróży na terenie Włoch.
***
WATYKAN. Historie, ciekawostki, anegdoty, tajemnice, porady praktyczne, informacje dla pielgrzymów
Romeo Enzo
Jak jest zorganizowane i jak działa najmniejsze i najbardziej fenomenalne państwo świata?
W niniejszym przewodniku, oprowadzającym po zaułkach Watykanu, napisanym swobodnym i humorystycznym stylem dziennikarskim przez wybitnego włoskiego watykanistę, przeplatają się ze sobą historia, ciekawostki i praktyczne informacje.
Łatwo powiedzieć: Watykan. Na tym małym skrawku Rzymu, liczącym niecały kilometr kwadratowy, mieści się samo serce wiary wyznawanej przez dwa miliardy osób, a wraz z nim złożona i fascynująca machina, stworzona na przestrzeni wieków, by pomóc Namiestnikowi Chrystusa kierować Kościołem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.