Modlitwa warunkiem pełnego życia misją

Niezbędnym warunkiem, aby w pełni żyć misją jest modlitwa, żarliwa i nieustanna modlitwa" - podkreślił Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież nawiązał do obchodzonego dziś Światowego Dnia Misyjnego i zwrócił uwagę, że w naszych czasach, naznaczonych globalizacją, która powinna być solidarna i szanować specyfikę narodów, a zamiast tego nadal doznaje ujednolicenia i zadawnionych walk o władzę, podsycających wojny i rujnujących planetę.

Publikujemy tekst papieskich rozważań.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Drugie czytanie dzisiejszej liturgii przedstawia nam zachętę, którą apostoł Paweł kieruje do swojego wiernego współpracownika Tymoteusza: „Głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, w razie potrzeby wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz” (2 Tm 4,2). Jej ton jest żarliwy: Tymoteusz winien poczuć się odpowiedzialny za głoszenie Słowa.

Obchodzony dziś Światowy Dzień Misyjny jest stosowną okazją, by każdy ochrzczony nabrał żywszej świadomości potrzeby współpracy w głoszeniu królestwa Bożego poprzez odnowione zaangażowanie. Sto lat temu papież Benedykt XV, pragnąc nadać nowy impuls odpowiedzialności misyjnej całego Kościoła ogłosił List apostolski Maximum illud. Dostrzegał on potrzebę ewangelicznego podniesienia jakości misji w świecie, aby została oczyszczona z wszelkich naleciałości kolonialnych i uwolniona od uwarunkowań polityki ekspansjonistycznej państw europejskich.

W dzisiejszej zmienionej sytuacji przesłanie Benedykta XV jest stale aktualne i pobudza do przezwyciężenia pokusy wszelkiego zamknięcia autoreferencyjnego i jakiejkolwiek formy pesymizmu duszpasterskiego, aby otworzyć się na radosną nowość Ewangelii. W naszych czasach, naznaczonych globalizacją, która powinna być solidarna i szanować specyfikę narodów, a zamiast tego nadal doznaje ujednolicenia i zadawnionych walk o władzę, podsycających wojny i rujnujących planetę, ludzie wierzący są wezwani do zaniesienia wszędzie, z nową energią dobrej nowiny, że w Jezusie miłosierdzie pokonuje grzech, nadzieja zwycięża lęk, braterstwo triumfuje nad wrogością. Chrystus jest naszym pokojem i w Nim zostaje przezwyciężony wszelki podział, jedynie w Nim jest zbawienie każdego człowieka i każdego ludu.

Jest jeden niezbędny warunek, aby w pełni żyć misją: modlitwa, żarliwa i nieustanna modlitwa, zgodnie z nauczaniem Jezusa głoszonym również w dzisiejszej Ewangelii, w której opowiada On przypowieść „że zawsze powinniśmy się modlić i nie ustawać” (Łk 18, 1). Modlitwa pierwszym wsparciem ludu Bożego dla misjonarzy, pełna miłości i wdzięczności za ich trudne zadanie głoszenia i dawania światła i łaski Ewangelii tym, którzy jeszcze jej nie przyjęli. Jest dziś także dobra okazja, abyśmy zadali sobie pytanie: czy modlę się za misjonarzy? Czy modlę się za tych, którzy wyjeżdżają daleko, by zanieść swoim świadectwem Słowo Boże. Pomyślmy.

Niech Maryja, Matka wszystkich ludów, towarzyszy i strzeże misjonarzy Ewangelii każdego dnia.

Po modlitwie Anioł Pański.

Drodzy bracia i siostry,

Wczoraj w Crema został ogłoszony błogosławionym męczennik ks. Alfred Cremonesi, kapłan misjonarz z Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych. Zabity w Birmie w 1953 r. był niestrudzonym apostołem pokoju i gorliwym świadkiem Ewangelii, aż do przelania krwi. Niech jego przykład pobudza nas, byśmy budowali braterstwo i byli odważnymi misjonarzami w każdym środowisku. Niech jego wstawiennictwo wspiera tych, którzy starają się dzisiaj, aby siać Ewangelię w świecie. Wznieśmy brawa dla błogosławionego Alfreda!

A teraz kieruję serdeczne pozdrowienia do was wszystkich, pielgrzymów przybyłych z Włoch i różnych krajów. W szczególności pozdrawiam i serdecznie błogosławię peruwiańską wspólnotę Rzymu, zgromadzoną tutaj z czczonym obrazem Señor de los Milagros; Siostry Pielęgniarki Matki Bożej Bolesnej, które obchodziły kapitułę generalną; uczestników marszu „Bądźmy ludźmi”, który w minionych miesiącach przemierzył miasta i terytoria Włoch, by promować konstruktywną dyskusję na temat integracji i gościnności. Dziękuję za tę wspaniałą inicjatywę!

Szczególną myśl kieruję do młodych z Akcji Katolickiej, którzy przybyli ze swoimi wychowawcami ze wszystkich diecezji włoskich z okazji 50. rocznicy Akcji Katolickiej Młodych. Drodzy chłopcy i dziewczęta, jesteście protagonistami ewangelizacji, zwłaszcza wśród rówieśników. Kościół wam ufa; idźcie śmiało i szczodrze naprzód!

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do zobaczenia.

tłum. o. Stanisław Tasiemski (KAI) / Watykan

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.