Mauritius: O. Laval uczy nas wolności i przekraczania granic

Między innymi do sanktuarium poświęconego temu świętemu będzie pielgrzymował Franciszek

„Błogosławiony Jacques Laval uczy nas wolności i przekraczania granic” – mówi o. Jocelyn Gregoir CSSp. Podczas swojej najbliższej podróży papież Franciszek odprawi na „rajskiej wyspie”, jak nazywany jest Mauritius, Mszę św. przy pomniku Matki Bożej Królowej Pokoju, a następnie uda się do sanktuarium Jacquesa Lavala, XIX wiecznego francuskiego zakonnika i lekarza, który przez wiele lat był misjonarzem na wyspie i pomagał miejscowej ludności.

"Ojciec Laval potrafił jednoczyć ludzi z różnych środowisk, ras i religii. Dlatego może być dzisiaj nazywany apostołem jedności. Myślę, że właśnie dlatego ludzie przychodzą do jego grobu, aby powierzać mu swoje troski, choroby i problemy, bo był człowiekiem, który szanował innych, nawet tych najbardziej poranionych – mówi w wywiadzie dla Radia Watykańskiego urodzony na Mauritiusie zakonnik, o. Jocelyn Gregoir CSSp. Przekraczał granice w kontaktach z biednymi i wykluczonymi. Współcześnie to osoby uzależnione od narkotyków, oddające się prostytucji, z różnych powodów wykluczone ze społeczeństwa. Laval pokazuje nam, jak walczyć o wolność. Inspiruje nas w procesie towarzyszenia człowiekowi. To jest dziś bardzo ważne zadanie Kościoła – pomaganie ludziom w odnalezieniu własnego człowieczeństwa. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że przyjeżdża do nas Papież z przesłaniem miłości, pokoju i miłosierdzia, dokładnie z tym, z czym przyjechał tutaj kiedyś Laval".

Bł. Jacques Laval związany jest z pontyfikatem Jana Pawła II. Był pierwszym błogosławionym wyniesionym na ołtarze przez polskiego papieża po jego wyborze na Stolicę Piotrową. Jan Paweł II nazwał go patronem swojego pontyfikatu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama