Choć tematem tegorocznego orędzia Papieża na Wielki Post jest ochrona stworzenia, to jednak jego centralna treść jest wciąż taka sama: wezwanie do nawrócenia serca. Zwraca na to uwagę podsekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju.
Wyjaśniając temat orędzia ks. Segundo Tejado Muñoz zauważa, że Papieżowi chodzi tu o człowieka, który żyje w pokoju i komunii z Bogiem, samym sobą, bliźnimi i stworzeniem. Problem w tym, że współczesny człowiek żyje dziś najczęściej tylko dla siebie samego. Liczą się jedynie własne przyjemności i natychmiastowa gratyfikacja. Przejawia się to w relacjach z Bogiem, bliźnimi i środowiskiem. Na tym polega grzech, którego konsekwencje widać również w degradacji przyrody. Zdaniem hiszpańskiego duchownego nie ma powodu, by mówić w tym miejscu o nowym grzechu wobec środowiska, bo zło jest wciąż to samo, wypływa ono z ludzkiego serca.
Ks. Tejado Muñoz zauważa również, że nawrócenie serca jest też pierwszym niezbędnym warunkiem walki o sprawiedliwość. Jeśli człowiek sam nie wyzwoli się z egoizmu, to walcząc o sprawiedliwość, będzie walczył jedynie dla siebie, w obronie własnych interesów.
W czasie konklawe z tego miejsca nic nie może wyjść na światło dzienne.
Każdy papież ucieleśnia Apostoła Piotra. Zadaniem każdego papieża jest budowanie komunii.
Potrzebna jest zmiana podejścia do Afryki, również w Kościele.
Przez kilka dni Kaplica Sykstyńska otwiera się na spojrzenie historii i zamyka przed oczami świata.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).