Benedykt XVI odprawił dziś przed południem Mszę św. w Porto, drugim co do wielkości mieście w Portugalii. Uczestniczyło w niej ponad 100 tys. ludzi. Był to ostatni akt liturgiczny jego czterodniowej wizyty duszpasterskiej w tym kraju. Z centrum miasta papież odjechał na lotnisko, gdzie odbędzie się ceremonia pożegnania.
Wskazał, że „misja ad gentes jest dziś znacznie poszerzona i nie można jej określić wyłącznie według kryteriów geograficznych”. - Faktycznie oczekują nas nie tylko ludy niechrześcijańskie i dalekie kraje, ale także kręgi społeczno-kulturowe, a zwłaszcza serca, do których kierowane są przede wszystkim działanie misyjne ludu Bożego – powiedział papież.
- Tak! Jesteśmy powołani, by służyć ludzkości naszych czasów, ufając jedynie Jezusowi, pozwalając, by nas oświecało Jego słowo - przypomniał Ojciec Święty i zacytował słowa Chrystusa z Ewangelii św. Jana „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał”. - Ileż zmarnowanego czasu, ileż opóźnionych prac z powodu nieuwagi w tej dziedzinie! – powiedział Benedykt XVI i dodał, że odnowić oblicze Ziemi można jedynie „wychodząc od Boga, zawsze i wyłącznie od Boga!”.
Na zakończenie Benedykt XVI przypomniał, że patronką miasta Porto jest Maryja Niepokalanie Poczęta. - Niech Ona wam pomaga w czynieniu z siebie wolnego i pełnego łaski «tak», abyście mogli odnowić siebie i odnawiać ludzkość poprzez światło i radość Ducha Świętego – życzył papież.
Wyznanie wiary, które nastąpiło po homilii miało formę dialogu Ojca Świętego ze zgromadzonymi. Wprowadzenie zachęcające do wyznania wiary w odpowiedzi na usłyszane słowo Boże wygłosił bp Clemente. Prosił w nim Następcę Piotra o umocnienie zgromadzonych w wierze.
W modlitwie wiernych modlono się m.in. w intencji owoców roku misji diecezjalnej, który obecnie trwa w Porto. Nawiązał do tego wydarzenia także papież w słowach wprowadzenia do Mszy św. Podkreślił, że rok misji diecezjalnej ma na celu głoszenie światu radości zmartwychwstania Chrystusa i że wszelka misja rodzi się na ołtarzu eucharystycznym.
Udzielając końcowego błogosławieństwa papież pobłogosławił także kamień węgielny pod budowę neokatechumenalnego seminarium Redemptoris Mater pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Porto. Powstanie ono na terenie diecezjalnego seminarium pw. Dobrego Pasterza.
Z centrum miasta Ojciec Święty odjedzie samochodem na lotnisko, gdzie odbędzie się ceremonia pożegnania Benedykta XVI przed jego odlotem do Rzymu.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.