Nie zapominajcie, że nie jesteście organizacją filantropijną. Jesteście wezwani do postawienia w centrum oraz jako ostateczny cel waszych działań ewangeliczną miłość bliźniego. Należy wszędzie świadczyć o dobroci i opiece Boga, który kocha wszystkich – to słowa zachęty, które Papież skierował do uczestników konsulty Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie.
Wobec kryzysu, który od kilku lat ogarnia region Bliskiego Wschodu Franciszek zachęcił członków zakonu do kontynuowania wysiłków na rzecz uchodźców. Sytuacja ta wymaga bowiem od Kościoła wyjątkowego zaangażowania i pomocy.
"To piękny znak, że wasze działania na polu formacji i pomocy medycznej są dostępne na wszystkich, niezależnie od przynależności etnicznej oraz wyznawanej religii. W ten sposób prowadzicie do poznania wartości chrześcijańskich, do wspierania dialogu międzyreligijnego, do wzajemnego szacunku i zrozumienia – powiedział Ojciec Święty. – W innych słowach, dzięki waszemu wielkiemu zaangażowaniu, także i wy wnosicie wkład w budowanie drogi, która doprowadzi, mamy wszyscy taką nadzieję, do osiągnięcia pokoju w całym regionie."
Papież odniósł się także do sytuacji wielu chrześcijan, którzy są prześladowani z powodu wiary w Chrystusa.
"Jest widoczna dla całego świata – choć zbyt często odwraca on wzrok w przeciwną stronę – dramatyczna sytuacja chrześcijan, którzy są prześladowani i mordowani, a ich liczba ciągle rośnie. Obok ich męczeństwa krwi, jest także «białe męczeństwo», jak na przykład w krajach demokratycznych, w których wolność religijna jest ograniczana – stwierdził Papież. – W tym dziele pomocy materialnej udzielanej ludziom tak ciężko doświadczanym, zachęcam was do towarzyszenia im także modlitwą, nieustannym wzywaniem Maryi, którą czcicie jako «Królową Palestyny». Ona jest troskliwą Matką i Wspomożycielką chrześcijan, dla których wyprasza u Pana siłę i pocieszenie w cierpieniach."
Na zakończenie Franciszek zachęcił członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie do modlitwy za tych, których życie i wolność jest w szczególnym niebezpieczeństwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.