Bądźcie przykładem, u siebie i za granicą, dynamizmu życia chrześcijańskiego, bądźcie dumni ze swego powołania chrześcijańskiego oraz strzeżcie swego dziedzictwa religijnego i kulturowego. Taki apel skierował Benedykt XVI do mieszkańców Malty 18 kwietnia na zakończenie swej dwudniowej wizyty w tym wyspiarskim kraju.
Mówiąc o licznie przybywających do tego kraju imigrantów Benedykt XVI wyraził przekonanie, że „Malta, czerpiąc siłę ze swych chrześcijańskich korzeni oraz długiej i dumnej historii przyjmowania cudzoziemców, dołoży starań, aby przy wsparciu ze strony innych państw i organizacji międzynarodowych pomóc tym, którzy tutaj przybywają i zapewnić poszanowanie ich prawa”.
„Jedność, solidarność i szacunek wzajemny leżą u podstaw waszego życia społecznego i politycznego. Inspirowane waszą wiarą katolicką stanowią one busolę, która poprowadzi was w poszukiwaniu prawdziwego i integralnego rozwoju” – powiedział papież i wskazał na skarbnicę nauki społecznej Kościoła.
Wezwał mieszkańców tego niewielkiego kraju, aby nie dopuścili do podważania ich tożsamości przez obojętność lub relatywizm. "Bądźcie zawsze wierni nauczaniu świętego Pawła, który zachęca was: «Czuwajcie, trwajcie mocno w wierze, bądźcie mężni i umacniajcie się! Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości!»” – zakończył swe przemówienie Ojciec Święty.
Następnie Ojciec Święty pożegnał się z obecnymi na lotnisku biskupami z Malty i innych krajów, którzy z okazji jego wizyty przybyli na wyspę, z prezydentem i premierem i z ich małżonkami oraz z członkami miejscowego rządu, po czym udał się do samolotu Maltańskich Linii Lotniczych, na którego pokładzie odleciał o godz. 20.22 do Watykanu.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.