Papież pożegnał Maltę

Przemówienie Benedykta XVI podczas ceremonii pożegnalnej na lotnisku Luqa koło La Valletty 18 kwietnia 2010 r.

Panie Prezydencie,
Ekscelencje,
Szanowni Państwo,

Nadszedł czas mego pożegnania się z Maltą. Dziękuję Bogu za możliwość spotkania tak wielu z was i odwiedzenia tej pięknej wyspy. Dziękuję Panu Prezydentowi za jego łaskawe słowa i dziękuję wam wszystkim, którzy zgotowaliście mi tak ciepłe i wielkoduszne przyjęcie. Moja podróż pozwoliła mi głębiej poznać, jak Ewangelia, głoszona przez św. Pawła, ukształtowała duchową tożsamość ludu maltańskiego. W chwili, gdy żegnam się z wami, pozwólcie, że jeszcze raz zachęcę was do pielęgnowania głębokiej świadomości waszej tożsamości i do przyjęcia obowiązków, które z niej wynikają, zwłaszcza przez wspieranie wartości ewangelicznych, które dostarczają wam jasnej wizji godności ludzkiej oraz wspólnego pochodzenia i przeznaczenie rodzaju ludzkiego.

Bądźcie przykładem, u siebie i za granicą, dynamicznego życia chrześcijańskiego. Bądźcie dumni ze swego powołania chrześcijańskiego. Strzeżcie swego dziedzictwa religijnego i kulturowego. Spoglądajcie z nadzieją w przyszłość, żywiąc głęboki szacunek dla Bożego dzieła stworzenia, szanując życie ludzkie oraz otaczając wielkim szacunkiem małżeństwo i integralność rodziny! Kunu wlied denji ta’San Pawl! (Bądźcie godnymi synami i córkami św. Pawła))

Do wybrzeży Malty ze względu na jej położenie geograficzne w samym sercu Morza Śródziemnego przybywa wielu imigrantów. Niektórzy uciekają przed przemocą i prześladowaniami, inni w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Zdaję sobie sprawę z trudności, jakie może powodować przyjmowanie wielkiej liczby osób, z problemów, których nie może rozwiązać w pojedynkę żaden kraj pierwszego przybycia na własną rękę. Jednocześnie ufam również, że Malta, czerpiąc siłę ze swych chrześcijańskich korzeni oraz długiej i dumnej historii przyjmowania cudzoziemców, dołoży starań, aby przy wsparciu ze strony innych państw i organizacji międzynarodowych pomóc tym, którzy tutaj przybywają i zapewnić poszanowanie ich prawa.

Te szlachetne cele zależą od niestrudzonego poświęcenia w pełnym wyzwań dialogu i współpracy w ramach wspólnot międzynarodowej i europejskiej - uprzywilejowanych miejscach, na których Malta świadczy o wartościach chrześcijańskich, które przyczyniły się do ukształtowania jej tożsamości. Jedność, solidarność i szacunek wzajemny leżą u podstaw waszego życia społecznego i politycznego. Inspirowane waszą wiarą katolicką stanowią one busolę, która poprowadzi was w poszukiwaniu prawdziwego i integralnego rozwoju. Natchnieniem i przewodnikiem dla tych wysiłków będzie skarbnica nauki społecznej Kościoła. Nigdy nie pozwólcie, aby prawdziwej waszej tożsamości zagrażały obojętność lub relatywizm. Bądźcie zawsze wierni nauczaniu świętego Pawła, który zachęca was: „Czuwajcie, trwajcie mocno w wierze, bądźcie mężni i umacniajcie się! Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości!” (1 Kor 16,13-14). Grazzi ħafna, il-Bambin iberikkom! (Dziękuję bardzo, niech Bóg was błogosławi!)

tł st (KAI)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg