Zadanie ciągle aktualne

Papież o popularyzowaniu nauki społecznej Kościoła.

Franciszek przyjął na audiencji członków Fundacji „Centesimus Annus – pro Pontefice” założonej przed 25 laty przez Jana Pawła II, którzy spotkali się na swej corocznej konferencji. Celem Fundacji jest popularyzowanie nauki społecznej Kościoła, zadanie, które według Papieża - ciągle jest aktualne.

Zachęcam was, abyście nie ustawali w wysiłkach na rzecz formacji sumień liderów działających na polu politycznym, socjalnym i ekonomicznym, by w ten sposób budować globalną kulturę ekonomicznej sprawiedliwości, równości i włączenia – powiedział do nich Papież. Zwrócił także uwagę na kryzys gospodarczy, z którym nieodłącznie związany jest wymiar etyczny.

"Aktualne trudności i kryzys systemu gospodarczego ma niezaprzeczalny wymiar etyczny: jest połączony z mentalnością egoizmu i wykluczenia, które przyczyniają się do powstawania kultury odrzucenia, ślepej na szacunek względem godności ludzkiej najsłabszych – powiedział Ojciec Święty. - Widzimy to w rosnącej «globalizacji obojętności» wobec wyraźnych wyzwań natury moralnej, którym rodzina ludzka musi stawić czoła. Myślę przede wszystkim o ogromnej liczbie przeszkód w integralnym rozwoju człowieka tak wielu naszych braci i sióstr nie tylko z krajów biedniejszych, ale także żyjących pośród bogactwa świata rozwiniętego. Myślę też o palących kwestiach etycznych związnych ze światowymi ruchami migracyjnymi".

Papież zauważył, iż Fundacja „Centesimus Annus – pro Pontefice” powinna wnieść światło Ewangelii w te palące wyzwania humanitarne i pomóc Kościołowi w wypełnianiu tego podstawowego zadania należącego do jego misji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama