Większość wiernych Kościoła grecko-melchickiego została ukrzyżowana tak jak Jezus – powiedział papież na porannej Eucharystii w swej watykańskiej rezydencji.
Koncelebrował ją wraz z nowym patriarchą tego wschodniego Kościoła Józefem Absim, który w czerwcu zastąpił na tym stanowisku Grzegorza III Lahama. Tym razem Franciszek nie wygłosił homilii, lecz w krótkim pozdrowieniu wyjaśnił znaczenie tej liturgii.
"Ta Msza, sprawowana wraz z naszym bratem patriarchą Józefem, ustanawia apostolską jedność. Jest on ojcem pradawnego Kościoła i przychodzi uścisnąć Piotra, by powiedzieć: trwam w jedności z Piotrem. Takie znaczenie ma ta dzisiejsza liturgia: uścisk ojca pewnego Kościoła z Piotrem. Kościoła bogatego, o własnej teologii wewnątrz teologii katolickiej, o własnej, wspaniałej liturgii. Kościoła, którego lud, większość tego ludu jest ukrzyżowana tak jak Jezus. Ofiarujemy tę Mszę za ten lud, za ten lud, który cierpi, za chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, którzy poświęcają swe życie, swe dobra, swój majątek, i cierpią wygnanie. I ofiarujemy tę Mszę za posługę naszego brata Józefa” – powiedział Ojciec Święty.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.