Papieski list na otwarcie nowej katedry.
Jestem przekonany, że ta nowa katedra będzie mogła dać swój wkład w to, by wasz Instytut mógł być na pierwszej linii zmagań z wyzwaniami duszpasterskimi, na które musi odpowiedzieć wspólnota chrześcijańska – czytamy w liście Franciszka do prezesa Papieskiego Instytutu Teologicznego im. Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie abpa Vinceza Paglii. Okazją do jego napisania było otwarcie dziś rano nowej katedry: Gaudium et Spes.
Franciszek przypomniał w nim, że ów dokument Soboru Watykańskiego II, którego nazwę nosi nowootwarta katedra, był szczególnie bliski św. Janowi Pawłowi II, który osobiście, jako młody biskup krakowski, uczestniczył w jego wypracowaniu. Później, już w czasie swojego pontyfikatu, wiele czerpał z jego treści.
Odnosząc się do nowopowstałej katedry, Papież podkreślił, że szczególnie w naszych czasach ważne jest tworzenie nowych miejsc spotkań i dialogu, w których można byłoby zobaczyć, na ile Kościół potrafi odpowiedzieć na słowa zapisane w konstytucji Gaudium et Spes: „Radość i nadzieja, smutek i trwoga ludzi współczesnych, zwłaszcza ubogich i wszystkich cierpiących, są też radością i nadzieją, smutkiem i trwogą uczniów Chrystusowych; i nie ma nic prawdziwie ludzkiego, co nie miałoby oddźwięku w ich sercu” (GS 1).
Na zakończenie Franciszek życzył, aby ta nowa inicjatywa Papieskiego Instytutu Teologicznego przyczyniła się do uczynienia jeszcze bardziej widocznym piękna zbawczej miłości Boga objawionej w Jezusie Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał (Evangelii gaudium, 36).
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.