Papież Franciszek powiedział w czwartek dziennikarzom z Chile, że nie widział dotąd żadnych dowodów przeciwko biskupowi tamtejszej diecezji Osorno, Juanowi Barrosowi Madridowi. Jest on oskarżany o to, że był wspólnikiem księdza pedofila Fernanda Karadimy.
Od trzech lat w Chile trwają protesty przeciwko mianowaniu przez Franciszka biskupa Barrosa Madrida ordynariuszem diecezji. Do Watykanu wystosowano listy z apelami o jego odwołanie. Także w czasie obecnej wizyty w Chile papież dostał list od wiernych w tej sprawie.
Biskup ten jako ksiądz był w przeszłości współpracownikiem 87-letniego teraz księdza Karadimy, któremu Watykan za pontyfikatu Benedykta XVI nakazał życie w modlitwie i pokucie. Został on uznany winnym czynów pedofilskich. Jego ofiary twierdzą, że Barros Madrid pomagał mu w tuszowaniu tych przestępstw.
Biskup Osorno uczestniczył w tych dniach w mszach, odprawionych przez papieża w Chile.
Media przytoczyły w czwartek wypowiedź Franciszka, który powiedział chilijskim dziennikarzom w mieście Iquique: "Kiedy zobaczę dowody przeciwko biskupowi Barrosowi, zobaczymy. Dotąd nie widziałem ani jednego".
Wcześniej, przed mszą w Iquique biskup Barros Madrid w rozmowie z mediami podkreślił, że papież był wobec niego "bardzo serdeczny" i przekazał "słowa wsparcia".
Podczas wizyty w Chile Franciszek dwukrotnie przepraszał i wyrażał ból z powodu skandalu pedofilii w Kościele. Spotkał się także z grupą ofiar wykorzystywania seksualnego.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.