Watykan chce walczyć z fake news

Ojciec Święty postanowił, by temat 52 Dnia Środków Społecznego Przekazu w roku 2018 brzmiał: „«Prawda was wyzwoli» (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju” – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Tekst papieskiego orędzia z tej okazji publikowany jest tradycyjnie 24 stycznia, we wspomnienie liturgiczne św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy. W Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony w trzecią niedzielę września.

W nocie wyjaśniającej Sekretariat ds. Komunikacji podkreśla, że fałszywe wiadomości przyczyniają się do zrodzenia silnej polaryzacji poglądów. Chodzi o wypaczenie faktów, którego celem jest doprowadzenie do oddziaływania na zachowania na poziomie zarówno indywidualnym jak i zbiorowym. W tej sytuacji także Kościół pragnie zaproponować refleksję nad przyczynami, logiką i następstwami dezinformacji w mediach, pomagając w promocji dziennikarstwa profesjonalnego, zawsze poszukującego prawdy, a zatem dziennikarstwa pokoju, które promuje porozumienie między ludźmi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama