Papież: Nie róbmy sobie żartów z prawdy

Małżeństwo może łączyć wyłącznie mężczyznę i kobietę. Taka jest natura rzeczy – przypomina papież Franciszek w wywiadzie-rzece, który pojutrze ukaże się po francusku pod tytułem: "Papież Franciszek: spotkania z Dominique Woltonem; polityka i społeczeństwo".

Gdy chodzi o prawdziwą naturę małżeństwa oraz płci – zauważa papież – to mamy obecnie do czynienia ze skrajnym zamieszaniem. Pytany o „małżeństwa jednopłciowe”, Franciszek wyraźnie nie chce używać tego pojęcia. Proponuje, by nazywać je „związkami cywilnymi”. – Nie róbmy sobie żartów z prawdy – podkreśla. Dodaje że zaprzeczeniem prawdy jest także uczenie dzieci, że mogą wybierać sobie płeć (gender). Przyznaje, że zastanawia go, czy te nowe idee, dotyczące gender, są jakoś oparte na lęku przez różnicami. Zachęca badaczy, by przestudiowali tę kwestię.

Franciszek mówi także w książce o swej decyzji w sprawie utrzymania w mocy stanu z Roku Miłosierdzia, w którym każdy spowiednik mógł udzielić rozgrzeszenia w przypadku wyznania grzechu aborcji. Wcześniej było to co do zasady zastrzeżone dla biskupów i upoważnionych przez nich kapłanów.

– Aborcja to morderstwo niewinnej osoby – podkreśla papież. Dodaje jednak, że tam, gdzie jest grzech, tam ułatwione musi być jego przebaczenie. Zwłaszcza że kobieta, która nigdy nie zapomina o swym wyabortowanym dziecku, płacze latami, bo brak jej odwagi, żeby przyjść do księdza.

– Ma pan pojęcie, jak wielu ludzi wreszcie będzie mogło odetchnąć – dodaje Franciszek, podkreślając, że bardzo ważne jest, żeby te kobiety uzyskały przebaczenie i nigdy więcej nie popełniły tego grzechu.

Papież dostrzega wielkie zagrożenie dla kaznodziejów i wykładowców, polegające na bylejakości, potępiającej tylko te formy niemoralności, które sytuują się „poniżej pasa”.

– Ale o innych najpoważniejszych grzechach – nienawiści, zazdrości, pysze, próżności, zabijaniu innych, odbieraniu życia – nie mówi się zbyt wiele – zauważa Franciszek. Dodaje, że najlżejsze grzechy to grzechy ciała, ponieważ ciało jest słabe. Najbardziej niebezpieczne są grzechy umysłu. Dlatego spowiednicy powinni spędzić więcej czasu, pytając, czy ktoś się modli, czy czyta Ewangelię i szuka Pana. Za największe zagrożenie papież uznaje pieniądz.

Wspomina też o pokusie, na którą Kościół zawsze był podatny – na wynikającą z lęku postawę defensywną. – Gdzie w Ewangeliach Pan mówił, że musimy szukać bezpieczeństwa? Zamiast tego mówił: "Ryzykuj, idź, wybaczaj, ewangelizuj" – podkreśla Franciszek.

O kobietach papież mówi, że odgrywają w społeczeństwie ważną rolę, ponieważ pomagają się zjednoczyć i pojednać. Odrzuca utożsamianie kobiecej potrzeby bycia reprezentowanymi i wysłuchanymi z ideologią „macho w spódnicy”. Bo – jak zauważa – ideologia ta jest formą brutalności i nie stanowi tego, kim kobiety rzeczywiście powinny być.

Papież odnosi się w wywiadzie także do debaty wokół adhortacji "Amoris laetitia". Powyższe omówienie nie obejmuje tego wątku, ponieważ zostało przygotowane nie w oparciu o oryginalny tekst, lecz o anglojęzyczne omówienie pisma "Catholic Herald". Tymczasem kwestia ta jest tak ważna i delikatna, że nie chcemy, by na skutek wielokrotnego przekładu choćby najmniejszą szkodę poniosła istotna treść papieskiej wypowiedzi. W najbliższych dniach postaramy się przygotować osobną informację na ten temat.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  05.09.2017 15:36
  Nawiązując do tematu „ciężarów nie do uniesienia” to przede wszystkim Pan Bóg nie nakłada na nikogo żadnych ciężarów, lecz pomaga nam dźwigać ciężary, które niesiemy z powodu naszych grzechów i grzechów innych ludzi.
 • Megi
  05.09.2017 17:20
  Nie róbmy sobie żartów z prawdy....i to mówi człowiek, który do dnia dzisiejszego nie odpowiedział na Dubia, który dzwoni ni stąd., ni zowąd do ludzi, spotyka się z hinduskimi wyznawcami reinkarnacji i czcicielami natury, nazywając ziemię matką, , o grzechach ciała mówi najlżejsze., w AL zachęca do subiektywizmu w ocenie grzechów potępionych przez Pana Jezusa , a usprawiedliwianych przez duszpasterstwo niesakramentalnych KK....wyklętego Lutra przyjmuje i gości z honorami w Watykanie....nie klęka przed tabernakulum i Najświętszym Sakramentem, a na kolanach myje i całuje stopy innowiercom....pochyla się i klęka przed poganami i heretykami, którzy odprawiają modły bliżej nieznane...nie czyni znaku krzyża i nie błogosławi , by nie urazić , czy się nienarazić czcicielom Bóg jedem wie czego, w kazdą niedzielę niezmiennie dzień dobry i do widzenia z Państwa KK rozbrzmiewa, jakby nie było katolickiego....związkami cywilnymi swawolących sodomitów nazywa, gdzie wszystkim wiadomo, ze związek cywilne w KK to są niesakramentalni .....
 • Gość
  06.09.2017 16:00
  z papieżem Franciszkiem tyle jest błędów i znaków zapytania kto kogo po co popiera że lepiej nie drążyć dalej
 • Gość Marek
  07.09.2017 07:38
  Chciałem tylko przypomnieć, co mówiła św. Hiacynta z Fatimy. Usłyszała ona od Matki Bożej, że najwięcej ludzi idzie do piekła z powodu grzechów przeciw czystości. Oczywiście musimy być czujni także w innych dziedzinach.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.