W historii papieskich pielgrzymek Kraków kilkakrotnie był miejscem pożegnań Ojca Świętego na zakończenie jego pobytów w Polsce. Dziewiąta podróż apostolska Jana Pawła II do Ojczyzny po raz pierwszy rozpoczęła się od Krakowa.
Już u początku swojego pobytu w Polsce Papież przypomniał hasło obecnej pielgrzymki "Bóg bogaty w miłosierdzie", które jest zarazem jej przesłaniem. Wskazał też trzy cele pielgrzymki. Pierwszym z nich jest konsekracja nowego kościoła w Łagiewnikach, który "staje się światowym centrum kultu Chrystusa miłosiernego". Wyniesienie na ołtarze podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach trzech nowych błogosławionych – to drugi cel obecnej papieskiego pobytu. Trzecim celem jest "dziękczynna modlitwa za 400 lat istnienia sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, z którym byłem związany od najmłodszych lat" - powiedział Ojciec Święty.
Jan Paweł II zwrócił uwagę na zmiany jakie dokonały się w ciągu minionych lat w naszej ojczyźnie. Wyraził słowa solidarności z tymi wszystkimi, którzy ponoszą koszty przemian społeczno-gospodarczych, wymieniając m. in.: rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne i w podeszłym wieku. "Im i wszystkim moim rodakom przynoszę dziś przesłanie nadziei płynące z Dobrej Nowiny, że Bóg bogaty w miłosierdzie w Chrystusie objawia każdego dnia swoją miłość. To On, zmartwychwstały Chrystus, mówi dziś do każdego i każdej z was: "Przestań się lękać! Jam jest Pierwszy i Ostatni, i żyjący. Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków" (Ap 1,17-18). Oto przesłanie Bożego miłosierdzia, które przynoszę dziś mojej Ojczyźnie i moim rodakom: "Przestań się lękać!" Zaufaj Bogu, który bogaty jest w miłosierdzie. Jest z tobą Chrystus, niezawodny Dawca nadziei.(...) Niech te trzy dni mojego pobytu w Ojczyźnie obudzą w nas głęboką wiarę w moc miłosierdzia Bożego. Niech zjednoczą nas jeszcze bardziej w miłości; niech pobudzą do odpowiedzialności za życie każdego człowieka i za jego codzienność; niech usposobią ku dobru, ku wzajemnemu zrozumieniu, byśmy jeszcze bardziej stali się sobie bliscy w duchu miłosierdzia. Niech nasze serca wypełni łaska nadziei".
Po ceremonii powitania na krakowskim lotnisku Ojciec Święty udał się do domu arcybiskupów krakowskich, witany serdecznie przez krakowian, zgromadzonych także tłumnie przed krakowską kurią.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.