**Jan Paweł II nie żyje **

W Watykanie ogłoszono, że Jan Paweł II zakończył życie.

Radio Watykańskie poinformowało:

Z głębokim smutkiem podajemy wiadomość o śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, niestrudzonego realizatora wskazań Soboru Watykańskiego II, opartych na Chrystusie, jako kamieniu węgielnym czasów i cywilizacji.

Ojciec święty zmarł 2 kwietnia o godzinie 21.37.

Jego duszę powierzamy Panu w którego wierzył, w którym pokładał nadzieję i dla którego wiernie ofiarował wszystkie swe siły jako następca Piotra.

Przynajmniej sto tysięcy osób uczestniczyło na Placu św. Piotra w modlitwie różańcowej za Ojca Świętego. Poprowadził ją kardynał Edmund Casimir Szoka. Po jej zakończeniu odśpiewano jeszcze litanię loretańską i pieśń Salve Regina.

Arcybiskup Leonardo Sandri podał następnie wiadomość o śmierci:

„Najdrożsi bracia i siostry, o 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty wrócił do domu Ojca. Módlmy się za niego”. Na placu rozległy się długie oklaski, po czym zaległa głęboka i przejmująca cisza.

Biskup Renato Boccardo zapowiedział kolejną modlitwę o północy. Tymczasem od razu rozpoczęto odmawianie chwalebnej części różańca. Po drugiej dziesiątce żałobnie rozdzwoniły się watykańskie dzwony. W rozświetlonych oknach papieskiej biblioteki pojawił się zarys krzyża.

W niedzielę, o godzinie 10.30, kardynał Angelo Sodano odprawi przed bazyliką watykańską mszę świętą za duszę Jana Pawła II.

Za KAI:

Zgon nastąpił o 21. 37. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa.

Przy łożu zmarłego w papieskich apartamentach byli najbliżsi współpracownicy Ojca Świętego m.in.: abp Stanisław Dziwisz osobisty sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki.

Wybrany podczas pamiętnego konklawe 16 października 1978 r. został 264 papieżem w dziejach. Był zarazem pierwszym od 455 lat następcą św. Piotra nie-Włochem i pierwszym papieżem-Słowianinem. Dla świata jego wybór był niespodzianką, jeśli nie sensacją, natomiast dla osób zaangażowanych w życie Kościoła, zwłaszcza watykanologów, Karol Wojtyła już podczas konklawe po śmierci Pawła VI należał do grona papabili. Po jego wyborze na Papieża zgodnie podkreślano, że był jak mało kto przygotowany do podjęcia tego zadania. Miał za sobą przeszłość duszpasterza, wykładowcy, naukowca filozofa, publicysty, autora książek, biskupa historycznej diecezji, któremu przyszło sprawować rządy w konfrontacji z reżimem komunistycznym, wziął też aktywny, twórczy udział w Soborze Watykańskim II. Nietypowa, jak na duchownego, była jego przeszłość artystyczna - w młodości występował w teatrze i pisał wiersze, czego - jak się później okazało - nie zarzucił także jako Papież.

Urodził się 18 maja w Wadowicach. Gdy miał niespełna 9 lat stracił matkę, 12 - jedynego brata, a gdy był na początku studiów, umarł mu ojciec. Przerywając polonistykę na Uniwersytecie Jagielońskim, odbył studia seminaryjne w warunkach konspiracyjnych. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. w katedrze na Wawelu z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. Metropolita krakowski poznał się na wybitnie uzdolnionym młodym księdzu i wysłał go na studia doktoranckie do Rzymu. Po powrocie do kraju był wikariuszem w Niegowici, następnie krakowskiej parafii św. Floriana. Po dwuletnim urlopie naukowym podejmuje wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od 1954 r. na KUL, z którą to uczelnią będzie związany aż do wyboru na papieża. W wieku zaledwie 38 lat, 4 lipca 1958 r., został mianowany biskupem pomocniczym krakowskim i biskupem tytularnym Ombi. Sakrę biskupią przyjął 28 września 1958 r. w katedrze na Wawelu z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim 13 stycznia 1964 r. 26 czerwca 1967 r. został kreowany kardynałem prezbiterem. Wybrany papieżem 16 października 1978 r., przybrał imię Jan Paweł II. Uroczyście zainaugurował pontyfikat 22 października 1978 r.

Za PAP:

Watykan poinformowal, że przeprowadzono wszystkie procedury zawarte w konstytucji Stolicy Apostolskiej dotyczące stwierdzenia zgonu papieża.

Wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał uczestnikom czuwania na Placu świętego Piotra substytut sekretarza stanu, arcybiskup Leonardo Sandri. Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca - powiedział arcybiskup.

Karoł Wojtyła odszedł w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Święto to ustanowił sam na pierwszą niedzielę po Wielkanocy, kanonizując w tym dniu w 2000 roku siostrę Faustynę Kowalską.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg