Najważnijesze daty pontyfiaktu Jana Pawła II (prowadzone do 2004 r.)
Rok 1997
23–25 stycznia – wizyta w Watykanie ormiańskiego Katolikosa Cylicji Arama I Keshishiana; podpisanie wspólnej deklaracji.
2 lutego – obchody I Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem Ojca Świętego „Wasza misja w Kościele i w świecie”.
6 lutego – przesłanie do kardynałów i biskupów, przyjaciół Ruchu Focolari.
11 lutego – V Światowy Dzień Chorego w Fatimie pod przewodnictwem wysłannika papieskiego kardynała Fiorenzo Angeliniego.
22 lutego – dokument Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu „Etyka w reklamie”.
4 marca – list do sekretarza generalnego ONZ w związku z sytuacją w Zairze.
6 marca – audiencja dla grupy chrześcijańskich deputowanych do Parlamentu Europejskiego.
30 marca – inauguracja strony Stolicy Apostolskiej w Internecie.
7 kwietnia – pierwsza wizyta „ad limina apostolorum” biskupów Białorusi.
12–13 kwietnia – wizyta Jana Pawła II w Sarajewie, która była ukoronowaniem działalności dyplomatycznej i humanitarnej Stolicy Apostolskiej i całego Kościoła. Symbolem starań i zabiegów Ojca Świętego o przywrócenie pokoju na ziemi bośniackiej była lampka oliwna, którą Papież zapalił 23 stycznia 1994 r. w Bazylice Watykańskiej, aby płonęła, dopóki na Bałkanach nie ustanie wojna. Lampkę tę Papież umieścił w katedrze sarajewskiej, aby przypominała każdemu o potrzebie dalszego działania na rzecz pojednania i budowania trwałego pokoju.
10–11 maja – podczas podróży apostolskiej do Libanu Jan Paweł II podpisał w Harissie posynodalną adhortację apostolską „Nowa nadzieja dla Libanu” – owoc prac Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Libanowi, które obradowało w Rzymie w 1995 r. i spotkał się ze zwierzchnikami libańskich wspólnot muzułmańskich.
22 maja – konsystorz poświęcony sprawom kanonizacyjnym.
19 czerwca – Jan Paweł II wręczył międzynarodową nagrodę im. Pawła VI Jeanowi Vanierowi, założycielowi Wspólnot „Arki” oraz inicjatorowi Ruchu „Wiara i Światło”.
20 czerwca – przesłanie do uczestników II Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego w Grazu.
17 lipca – Ojciec Święty podjął decyzję o wysłaniu pomocy dla regionów Polski i Czech, dotkniętych klęską powodzi. List do prezydenta Federacji Rosyjskiej w sprawie dyskutowanego w Rosji projektu ustawy o wolności religijnej, dyskryminującej katolików.
23 lipca – Stolica Apostolska przystąpiła do grona sygnatariuszy Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych rodzajów broni konwencjonalnych, szczególnie okrutnych lub o niekontrolowanym działaniu.
6 września – Jan Paweł II przewodniczył modlitwie różańcowej transmitowanej przez Radio Watykańskie na wszystkie kontynenty.
18 września – dokument Kongregacji ds. Duchowieństwa „Dyrektorium Katechetyczne”.
1 października – przesłanie z okazji 80. rocznicy ostatniego objawienia Matki Boskiej Fatimskiej.
19 października – ogłoszenie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza doktorem Kościoła powszechnego.
10 listopada – podpisanie porozumienia między Stolicą Apostolską a Izraelem w sprawie osobowości prawnej Kościoła katolickiego w tym kraju.
16 listopada–12 grudnia – Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęconego Ameryce.
19 listopada – Ojciec Święty rozpoczął podczas audiencji generalnych cykl katechez poświęcony przygotowaniu Kościoła do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
30 listopada – inauguracja drugiego roku bezpośredniego przygotowania do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.