Program wizyty Papieża Benedykta XVI w Oświęcimiu 28 maja

Program wizyty Ojca Świętego w Polsce został oficjalnie podany do publicznej wiadomości przez Stolicę Apostolską w sobotę 8 kwietnia br. Ma on charakter ogólny - szczegółowy plan godzinowy wizyty papieskiej zostanie podany 23 kwietnia.

Ostateczny program wizyty Benedykta XVI w Auschwitz przedstawił w czwartek 18 maja minister Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wizyta ta, choć potrwa zaledwie ok. półtorej godziny, cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mediów z całego świata.

Papież przybędzie do Oświęcimia w niedzielę 28 maja o godz. 17. Jego samochód zatrzyma się przed słynną bramą z napisem "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym). Benedykt XVI przejdzie przez nią pieszo, samotnie. Następnie, także sam, uda się pieszo do bloku nr 11, tzw. "Bloku Śmierci". W tym czasie teren obozu będzie całkowicie zamknięty i pusty. Nie przewiduje się żadnych sektorów ani nawet obecności pracowników muzeum.

Przed wejściem do bloku 11 papieża powita prezydent RP Lech Kaczyński. Papież podejdzie samotnie pod ścianę straceń. Na terenie bloku stać będzie 32 byłych więźniów KL Auschwitz. Dwóch z nich podejdzie do Benedykta XVI, podając mu znicz, który Ojciec Święty zapali i złoży przed ścianą straceń, po czym będzie się chwilę modlił w ciszy. Następnie podejdzie do więźniów i przywita się z każdym z nich z osobna.Po tym przywitaniu Papież wejdzie do celi, w której zakończył życie św. Maksymilian Maria Kolbe. Zapali stojącą tam świecę, ofiarowaną w 1979 r. przez Jana Pawła II. Ojciec Święty wyjdzie z bloku 11 centralnym wyjściem, przy którym dokona wpisu do Księgi Pamiątkowej, a następnie przejedzie samochodem do Centrum Dialogu i Modlitwy. Przywita go tam ks. Jan Nowak, dyrektor Centrum, ks. Manfred Deselaers, pracujący w Polsce na rzecz pojednania od 16 lat, oraz dwóch młodych wolontariuszy Centrum - Polak i Niemka. Młodzi wręczą Papieżowi kwiaty.W Centrum przywita Papieża również kard. Stanisław Dziwisz. Benedykt XVI spotka się tam z siostrami karmelitankami z Oświęcimia, pracownikami Centrum, przedstawicielami Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy oraz z młodzieżą. W sumie obecnych będzie ok. 40 osób. Papież przemówi do nich, udzieli błogosławieństwa oraz złoży wpis w Księdze Gości Domu. Wizyta w Centrum ma trwać ok. 8 min., choć organizatorzy spodziewają się, że może się nieco przedłużyć.

Z Centrum Dialogu Ojciec Święty przejedzie pod pomnik na terenie oddalonego o ok. 3 km b. obozu w Birkenau. Tam spotka się z byłymi więźniami i przedstawicielami społeczności żydowskiej z całego świata.Papieska limuzyna zatrzyma się na tyłach pomnika. Ojciec Święty na początku, w zupełnej ciszy, przejdzie wzdłuż umieszczonych przed pomnikiem 22 tablic, na których wspomniane są w różnych językach ofiary tego miejsca. Następnie 22 nastolatków z różnych narodowości wniesie zapalone znicze, które postawione zostaną przed każdą z tablic. W tym czasie grać będzie zespół Capella Cracoviensis.

Następnie rozpocznie się nabożeństwo. Najpierw odśpiewany zostanie Psalm 22, a później wznoszone będą kolejno intencje modlitewne w różnych językach. Pierwszą, po romsku wygłosi Romani Rose, przedstawiciel europejskich środowisk romskich. Następnie, po polsku modlić się będzie abp Stanisław Gądecki, a po rosyjsku - abp Szymon, prawosławny arcybiskup diecezji łódzko-poznańskiej. Kolejnej intencji, wznoszonej po hebrajsku, towarzyszyć będzie kadisz - żydowska modlitwa za zmarłych. Modlitwy te wznosić będą Michael Schudrich, główny rabin Polski oraz Piotr Kadlcik, przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Potem, w języku angielskim, modlić się będzie biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Janusz Jagucki. Na zakończenie, modlitwę w języku niemieckim wzniesie sam Ojciec Święty.

Po modlitwach zabrzmi "Te Deum" G.F. Haendla, wykonane przed żydowską artystkę Idę Hendel. Następnie Ojciec Święty wygłosi przemówienie, a na zakończenie do Benedykta XVI podejdzie kilkunastu przedstawicieli wspólnoty żydowskiej, którzy podziękują mu za przybycie.W wydarzeniu tym uczestniczyć będzie bezpośrednio ok. 1,5 tys. osób - 200 byłych więźniów obozu, przedstawiciele wspólnoty żydowskiej z Polski i z całego świata, przedstawiciele ruchów i środowisk zaangażowanych w dialog chrześcijańsko-żydowski oraz polsko-niemiecki, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, reprezentanci najwyższych władz państwowych, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz ambasadorowie Izraela - w Polsce i przy Stolicy Apostolskiej.

Minister Przewoźnik zaznaczył, że choć formalnie lista osób uczestniczących w tym spotkaniu jest zamknięta, wciąż napływają zgłoszenia. Zapewnił, że wszyscy byli więźniowie, o ile tylko wyrażą takie życzenie, będą mogli uczestniczyć w tej uroczystości. Organizatorzy zaprosili też grupę ok. 40 osób - byłych więźniów innych obozów koncentracyjnych, zwłaszcza na terenie Rzeszy.

Poza strefą "0" na terenie Birkenau obecnych będzie jeszcze ok. 3 tys. osób, w tym ok. 2,5 tys. wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajduje się były obóz Auschwitz -Birkenau. Wydarzenie obsługiwane będzie przez ponad 30 zagranicznych stacji telewizyjnych i 15 stacji radiowych z Polski i ze świata. Przybędzie w sumie ok. 1000 dziennikarzy i fotoreporterów.

Organizatorzy podkreślają, że scenografia spotkania będzie niezwykle prosta, wręcz ascetyczna. "Wystarczająca jest sama wymowa tego miejsca" - powiedział Przewoźnik. Tron Ojca Świętego znajdzie się na niewielkim podwyższeniu, w taki jednak sposób, że będzie można odnieść wrażenie, że Papież "siedzi między ludźmi". Jego krzesło ustawione będzie lekko bokiem, pod kątem 45 stopniu, ale twarzą do pomnika.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg