Malta, La Valleta, 8 maja, godz. 20.45
Dziś Malta bardzo często kojarzona jest z kawalerami maltańskimi, ale w opinii rodowitych Maltańczyków rycerze, podobnie jak wszyscy wcześniejsi zdobywcy, byli osobami z zewnątrz, niezwiązanymi z wyspami. wyspy zawdzięczają im jednak rozwój, który przyczynił się także do wzrostu zamożności miejscowej ludności.
wydarzeniem, które ogromnie zbliżyło do siebie kawalerów i mieszkańców wyspy, było tzw. Wielkie Oblężenie (po maltańsku Assedju) przez flotyllę turecką trwające od maja do sierpnia 1565 r. Zostało ono odparte przez rycerzy, przy dużym udziale ludności. Wielkim Mistrzem był wówczas Francuz Jean Parisot de La Valette (1557-68), który znakomicie umocnił wyspę i pokierował jej obroną. Od jego nazwiska pochodzi nazwa dzisiejszej stolicy kraju.
Rycerze pozostawali na Malcie do 1798 r. Wtedy Napoleon zajął wyspę i wypędził zakonników, w których widział przede wszystkim konkurentów do panowania na tym obszarze. Zakon nigdy już nie wrócił na wyspę, od 1834 r. ma stałą siedzibę w Rzymie. w 1991 r. rząd maltański zwrócił kawalerom należące niegdyś do nich posiadłości na wyspie.
Ta decyzja, jak wspomina ks. Nicholas Cachia, dyrektor miejscowego radia katolickiego, wzburzyła wielu mieszkańców i do dziś wywołuje mieszane uczucia. Ks. Cachia przypomina, że choć Malta jest krajem Zachodu i aspiruje dziś do grona państw - członków Unii Europejskiej, akcentuje kulturową odrębność wysp. Najlepszym przykładem jest język maltański.
"Wystarczy wypowiedzieć słowo Bóg (po maltańsku Allah), poczytać nazwy niektórych naszych miejscowości, albo przyjrzeć się takim nazwiskom jak moje, aby zauważyć, że wpływ kultury arabskiej jest na wyspie do dziś zauważalny" - tłumaczy ks. Cachia. Zaznacza jednak, że fakt zapisywania tego języka alfabetem łacińskim pokazuje, do którego kręgu kulturowego należy Malta.
Kościół na wyspie cechuje duża żywotność. Choć liczy to zaledwie dwie diecezje i 79 parafii, duszpasterzuje tam blisko tysiąc księży, jest ponad 1300 zakonnic, a dzięki założonemu przez kandydata na ołtarze Stowarzyszeniu Nauki Chrześcijańskiej wpływ Kościoła na edukację i wychowanie dzieci jest znaczący.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.